u partnerovi Mladenovi Ivaničovi. Ako Kukan uviedol pre agentúru SITA, Slovensko môže a chce zohrávať pozitívnu úlohu v oblasti Balkánu. Dodal tiež, že BaH sa usiluje budovať svoju stabilitu a v budúcnosti sa chce stať členom Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).
Kukan s bosniansko-hercegovinským ministrom zahraničných vecí hovoril aj o vzájomnej spolupráci v hospodárskej oblasti. "Za tento rok sa zvýšila obchodná výmena medzi oboma krajinami, dnes je to približne na úrovni 24 miliónov amerických dolárov, pričom prevažuje slovenský export," zhodnotil situáciu Kukan. Podľa jeho slov, oproti predchádzajúcim rokom obchodná spolupráca medzi SR a BaH vzrástla, avšak stále sú možnosti, ako ju ďalej zvyšovať. Pripomenul, že v BaH už Slovensko svoje investície má - Slovenské celulózky a papierne Ružomberok tam investovali do papierenského závodu už v roku 2001. "Táto investícia funguje dobre, takže by mala povzbudiť aj ďalších slovenských záujemcov, ktorí by chceli investovať v tejto krajine," domnieva sa šéf slovenskej diplomacie.
Počas svojej návštevy tejto balkánskej krajiny sa Kukan stretol aj s vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva pre BaH Paddym Ashdownom, ktorý koordinuje činnosť vo vnútropolitickom živote tejto krajiny. Kukana informoval o situácii v BaH. "Hodnotí ju ako postupne sa stabilizujúcu, avšak s mnohými úlohami, ktoré musí urobiť, aby dosiahla pokrok," sprostredkoval informácie Kukan a dodal, že Ashdown ocenil pomoc, ktorú Slovensko BaH doteraz poskytlo. Zároveň ho požiadal, aby v nej pokračovalo predovšetkým v oblasti spolupráce expertov pri reformách.
E. Kukan sa v utorok stretne aj s predsedom a podpredsedami parlamentu a šéfom rady ministrov Adnanom Terzičom.