ov korún. Právnické osoby sa na dlhu podieľajú 10 miliónmi korún.
Ako agentúru SITA informoval člen krízového manažmentu STV Branislav Záhradník, v súčasnosti preto pripravujú neplatičom koncesionárskych poplatkov viac ako 17 000 listov, v ktorých ich vyzvú na plnenie tejto zákonnej povinnosti. Pripomenul, že zákon umožňuje televízii uplatniť voči neplatičom pomerne vážne sankcie. Poplatok z omeškania je 5000 korún pre fyzickú osobu za každý mesiac meškania, pre právnickú osobu dokonca až 15 000 korún za každý mesiac a za každý prijímač v evidencii.
STV má vzhľadom na reformu, ako aj pripravované spustenie nového programu na oboch kanáloch od 1. januára, ambíciu zmeniť prístup koncesionárov k plneniu ich zákonných povinností. "Chceme, aby STV nebola nútená vymáhať poplatky súdnou cestou," skonštatoval Záhradník. Ako podotkol, televízia si bude dôsledne plniť svoje povinnosti voči koncesionárom kvalitným programom a na druhej strane očakáva, že koncesionári si budú plniť povinnosti voči televízii.
Do evidencie platiteľov poplatkov sa podľa novely zákona prihlásilo v auguste a v septembri tohto roka zhruba 230 000 dôchodcov. Výnosy STV vyplývajúce zo zvýšenia koncesionárskych poplatkov vzrástli v septembri v porovnaní s júlom o 33 miliónov korún. Pri takomto vývoji by ročné zvýšené príjmy z poplatkov boli vo výške okolo 400 miliónov korún. Ako Záhradník informoval, STV sa vzhľadom na nižší výber poplatkov musí zaoberať systémom odhaľovania fyzických a právnických osôb, ktoré napriek vlastníctvu televízneho prijímača nie sú evidované ako platitelia koncesionárskych poplatkov. Na riešenie problému môže verejnoprávna televízia využiť ustanovenie zákona, ktoré jej umožňuje "vykonať jednorazové technické zameranie na zistenie prijímačov v domácnostiach fyzických osôb a v objektoch právnických osôb“.