Zároveň presunuli prerokovanie zmeny stanov DS na budúci pracovný kongres.
Tento bod navrhol zaradiť do programu kongresu podpredseda DS pre vnútornú politiku Zajac, hoci to Republiková rada strany v Poprade vo februári 2001 neodporučila. Návrh kódexu je pripravený a uskutočnila sa už o ňom diskusia. Jeho prijatie závisí len od politickej vôle, zdôraznil Zajac. Ak ho delegáti neprijmú, znamená to, že kongres sa odmieta vyjadriť k tak závažnému dokumentu, ktorý zároveň predstavuje jednu z prioritných úloh DS, dodal.
Na základe prijatého kódexu by funkcionári DS nesmeli podnikať v oblasti so štátnou účasťou, ani byť členmi dozorných a kontrolných orgánov podnikateľských subjektov so štátnou účasťou. Prijatím kódexu by sa funkcionári DS v exekutíve, zákonodarstve a v straníckych štruktúrach zaviazali raz ročne zverejňovať svoje majetkové a daňové priznania. Etický kódex ako základná vnútorná norma strany akú napríklad prijala aj česká Unie svobody, by mal byť základom pri tvorbe návrhu ústavného zákona o konflikte záujmov. Na jeho príprave predkladatelia spolupracovali s Transparenty International Slovensko.
Zajacov návrh sa už pri predkladaní stretol s nevôľou u časti delegátov. Člen predsedníctva DS, zastupujúci Prešovský kraj, Vladimír Saučinský navrhol v protiklade k Zajacovmu návrhu vypustiť z programu kongresu aj zmenu stanov DS. Tento bod navrhol presunúť z dnešného volebného na budúci pracovný kongres. Saučinského návrh bol delegátmi prijatý.