Brusel 4. novembra (TASR) - Európska komisia zverejní v stredu hodnotenie pripravenosti Slovenska na členstvo v EÚ. V štyroch prípadoch vyjadrí "vážne znepokojenie" a vyzve na "okamžité a rozhodné" opatrenia, ak chce byť Slovensko pripravené k dátumu rozšírenia 1. máju 2004.
Okrem týchto tzv. červených bodov komisia upozorní na celý rad menej vážnych nedostatkov v 15 kapitolách európskej legislatívy, ktoré vyžadujú "zvýšené úsilie", aby boli odstránené do vstupu(oranžové body).
Prinášame prehľad výčitiek, ktoré v stredu EK adresuje Slovensku.
Červené body (v zátvorke kapitola) :
-neplnenie podmienok týkajúcich sa prechodného obdobia pre udelenie štátnej pomoci pre US Steel, komisia tvrdí, že podnik prekračuje dohodnuté výrobné limity (hospodárska súťaž)
-príprava poľnohospodárskej platobnej agentúry (poľnohospodárstvo)
-príprava integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) (poľnohospodárstvo)
-modernizácia potravinárskych podnikov, aby spĺňali prísne hygienické normy EÚ a zodpovedali požiadavkám na ochranu verejného zdravia (poľnohospodárstvo)
Oranžové body:
-zákon o obchodných reťazcoch, ktorého viaceré ustanovenia nie sú v súlade s pravidlami voľného pohybu tovaru, aplikácia starého prístupu, okrem iného identifikácia nových chemikálií (voľný pohyb tovaru)
-vzájomné uznávanie profesionálnych kvalifikácií alebo diplomov (voľný pohyb osôb)
-poisťovníctvo, služby informačných spoločností, ochrana osobných údajov, právo usadzovať sa a poskytovať nefinančné služby, kde sú niektoré administratívne obmedzenia diskriminačné voči cudzincom (voľný pohyb služieb)
-ochrana duševných a priemyselných vlastníckych práv (právo spoločností)
-obchodné mechanizmy v poľnohospodárstve, organizácia spoločného trhu pre cukor, víno, hovädzie mäso (poľnohospodárstvo)
-preberanie a uplatňovanie veterinárnych a fytosanitárnych predpisov (poľnohospodárstvo)
-opatrenia proti šíreniu choroby šialených kráv (BSE) a ďalších prenosných spongiformných encefalopatií (poľnohospodárstvo)
-spoločné opatrenia v oblasti fytosanitárnej kontroly maximálne povolených zvyškov pesticídov v potravinách (poľnohospodárstvo)
-uplatňovanie sociálnych a technických predpisov, posilnenie administratívnych kapacít v cestnej doprave (doprava)
-posilnenie daňovej administratívy a urýchlenie zosúlaďovania legislatívy pri dani z pridanej hodnoty a spotrebných daniach (daňová politika)
-predpisy EÚ proti diskriminácii, verejné zdravie (legislatíva o tabaku) a príprava štruktúr pre Európsky sociálny fond (sociálna politika a zamestnanosť)
-otvorenie trhu telekomunikácií a preberanie legislatívy (telekomunikácie a informačné technológie)
-posilnenie inštitúcií a finančnej správy a kontroly (regionálna politika)
-priemyselné znečistenie (životné prostredie)
-trhový dozor a legislatíva, ktorá sa netýka bezpečnosti (ochrana spotrebiteľov)
-vízová a azylová politika, ochrana vonkajších hraníc, boj proti podvodom a korupcii (spravodlivosť a vnútro)
-zosúladenie dvojstranných dohôd s tretími krajinami (vonkajšie vzťahy)
-kontrola výdavkov na štrukturálne akcie a ochrana finančných záujmov EÚ (finančná kontrola)
Tieto nedostatky podrobne vysvetlí monitorovacia správa, ktorú EKschváli a zverejní v stredu. Následne ju predseda EK Romano Prodia komisár pre rozšírenie Gunter Verheugen predložia Európskemuparlamentu.