Bratislava 4. novembra (TASR) - Poslanci dnes v rozprave o vládnom návrhu zákona o krajských a obvodných úradoch v druhom čítaní predniesli viacero pozmeňovacích návrhov ohľadne počtu budúcich obvodných úradov, ktorých malo byť podľa pôvodného návrhu 46. Národná rada SR bude o zákone hlasovať v stredu, rovnako ako aj o ďalších právnych normách súvisiacich s reformou verejnej správy.
Poslanec za ANO Jirko Malchárek predložil za štyri koaličné strany pozmeňovací návrh, podľa ktorého by prednostov obvodných úradov menovala a odvolávala vláda na návrh ministra vnútra. Ďalej navrhol rozšírenie navrhovaného počtu 46 obvodných úradov o štyri ďalšie - Bánovce nad Bebravou, Svidník, Námestovo a Štúrovo. Zanikajúci okres Gelnica by sa mal zároveň presunúť z územného obvodu Košice-okolie do územného obvodu Spišskej Novej Vsi.
Pozmeňovací návrh na vytvorenie obvodného úradu v Revúcej predložil Igor Šulaj z opozičného Smeru. Jeho stranícky kolega Jaroslav Baška vystúpil s návrhom zmeny sídla obvodného úradu z Považskej Bystrice do Púchova, ktorý je prirodzeným geografickým, dopravným a spádovým centrom stredného Považia. Milan Urbáni z ĽS-HZDS je za zachovanie sídla obvodného úradu v Revúcej a Tibor Cabaj (ĽS-HZDS) navrhol rozšírenie počtu sídel obvodných úradov o 20.
Za totálne centralistický prvok označil poslanec Smeru Miroslav Číž návrh, podľa ktorého bude prednostov obvodných úradov menovať vláda. Zákon v rozprave kritizoval, označil ho za nepripravený a zavádzajúci reformné kroky bez adekvátneho časového predstihu. Podľa neho vládna koalícia nedostatočne komunikovala s opozíciou, čo minister vnútra Vladimír Palko odmietol.
Podľa navrhovaného zákona sa od 1. januára 2004 zruší doterajších 79 okresných úradov. Na základe koaličnej dohody by sa malo vytvoriť nie 46, ale 50 nových obvodných úradov so zúženou pôsobnosťou v rezorte ministerstva vnútra. Tie v území štátu vytvoria 64 detašovaných pracovísk v menších mestách.
Krajské a obvodné úrady budú vykonávať štátnu správu na úsekoch všeobecnej vnútornej správy, živnostenského podnikania, civilnej ochrany a riadenia štátu v krízových situáciách. Agendu ďalších odvetví budú riešiť úrady špecializovanej štátnej správy, ktoré zriadia na území SR jednotlivé rezorty.
Celkovo sa od reformy verejnej správy očakáva zníženie počtu úradníkov o 3000 funkčných miest, to znamená redukciu pracovníkov zo súčasných takmer 13 tisíc na budúcoročných 9900. Decentralizáciou a znížením počtu úradov by sa mali ušetriť ročne výdavky štátu vo výške 750 miliónov korún, zdôraznil pred poslancami minister vnútra.
ka bmg som