BRATISLAVA – Po zavedení rovnej dane a úprave dôchodkového systému čaká parlament ďalšie dôležité rozhodnutie – zrušenie okresných úradov. Návrh zákona, ktorým sa úrady 1. januára 2004 rušia, parlament včera prerokúval v druhom čítaní.
Návrh predpokladá, že agendu okresných úradov budú viesť obvodné úrady a tzv. špecializované úrady, časť prevezme miestna samospráva. „Cieľom reformy je lacnejšia a efektívnejšia miestna štátna správa. Budeme mať menej úradníkov a menej útvarov, a to za menej peňazí,“ vyhlásil minister vnútra Vladimír Palko. Tvrdí, že štátnych úradníkov ubudne takmer štyritisíc.
Poslanec HZDS Tibor Cabaj si to nemyslí. „Žiadna reforma nepriniesla zníženie počtu úradníkov,“ tvrdí. Ak parlament zákon prijme, Cabaj verí, že prezident ho nepodpíše, lebo podľa neho nie je v prospech občanov.
Koaličné strany sa pred časom dohodli, že obvodných úradov bude 50 – o 29 menej ako terajších okresných úradov. Ani špecializované úrady, ktoré si zriadia príslušné ministerstvá, nebudú sídliť vo všetkých okresných mestách.
Palko ubezpečuje, že dostupnosť úradov pre občanov sa nezmení. „Úrady budú všade tam, kde to je potrebné. Ak to bude nevyhnutné, príslušný minister zriadi dočasné alebo stále detašované pracovisko.“
Opoziční poslanci tomu neveria. Igor Šulaj zo Smeru predložil návrh, aby obvodný úrad sídlil aj v Revúcej, jeho stranícky kolega Jaroslav Baška zasa navrhol, aby úrad sídlil v Púchove, a nie v Považskej Bystrici.
Najďalej zašiel Cabaj, ktorý zoznam sídiel obvodného úradu navrhol rozšíriť o 19 okresných miest. Okresné úrady v týchto mestách podľa neho potvrdili svoju opodstatnenosť, pretože tamojším obyvateľom priblížili výkon štátnej správy. (joč)