BRATISLAVA – Minister Rudolf Zajac včera pred poslancami obhajoval oddlžovanie zdravotných zariadení cez štátnu spoločnosť Veriteľ. Poslancom výboru pre zdravotníctvo sa nepáčilo, že ministerstvo rieši oddlžovanie cez novú spoločnosť, ktorá vznikla „za zavretými dverami“, a nie priamo. Podľa ministra je oddlžovanie vďaka Veriteľovi „oveľa transparentnejšie ako v minulosti,“ keď sa oddlžovalo nesystematicky, zdravotné zariadenia dostali peniaze, ale nikto nekontroloval, na čo sa použili naozaj. „Istá nemocnica nakúpila namiesto oddlženia bielezeň, dokonca bez verejnej súťaže. Tam bolo podané trestné oznámenie,“ povedal Zajac. Ministerstvo podalo už deväť trestných oznámení.
„V jednej nemocnici kontrola zistila, že pre zlé metodické pokyny nevieme, kde skončilo 249 miliónov určených na oddlženie. Jednoducho, štát posielal peniaze do systému a nestaral sa, na čo. Problém nastal, keď sme zistili, že na Fonde národného majetku už nemáme čo predávať.“
Veriteľ uhradí iba dlžoby, ktoré zdravotné zariadenia dokážu. Zatiaľ to, podľa správy, ktorú minister predložil poslancom, dokázalo iba šesť zo 106 nemocníc.
Poprel, že by spoločnosť vyplatila lekárňam iba 80 percent z dlhu bez nároku na úroky či penále. „Nechceme platiť úroky, štát už nebude robiť dojnú kravu,“ povedal Zajac. Podľa neho sa Veriteľ bude snažiť dohodnúť na odpustení úrokov.
Celou správou o Veriteľovi sa bude parlament zaoberať dnes. Minister však už sľúbil, že na základe pripomienok poslancov urobí dve zmeny. Zúži sa predmet činnosti spoločnosti, ktorý dnes zahŕňa napríklad aj poradenskú či sprostredkovateľkú činnosť, a možno sa zmení aj názov spoločnosti.
Veriteľ má na oddlženie zdravotníctva 3,4 miliardy, ďalšie dve miliardy má pre poisťovne ako návratnú finančnú výpomoc. „Budeme však potrebovať ďalších 20 až 25 miliárd, buď z FNM, alebo z bánk, alebo urobíme národnú zbierku, alebo nás, celý štát, zavrú ako neplatičov,“ povedal Zajac. „Parlament má tú silu zaviazať vládu, aby neuvoľnovala peniaze iba na štyroch nepriateľov poľnohospodárov a na železnice, ale aj na zdravotníctvo,“pripomenul kritickým poslancom.
Minister tiež poslancom vysvetlil, že keď sa Veriteľ dostane do konkurzu, pohľadávky na nemocnice odkúpi štát. Spoločnosť bude spravovať iba pohľadávky voči neplatičom poistného a tvrdo ich vymáhať.
Výbor pre zdravotníctvo správu ministra neprijal, koalícii chýbal jeden hlas. „Nevedel som, že rokuje výbor, nedostal som pozvánku,“ povedal neprítomný Tibor Bastrnák z SMK. Predsedníčka výboru Anna Záborská z KDH to odmietla: „Nenašiel ju.“ (haj)