Bratislava 5. novembra (TASR) - Na Slovensku by sa podľa hlavného vyjednávača SR s Európskou úniou (EÚ) Jána Figeľa malo uskutočniť referendum o ústavnej zmluve EÚ.
Reformy smerujú k tomu, aby sa EÚ priblížila občanom. Preto rozhodovanie cez nástroj priamej demokracie, ktorým je plebiscit, by nemalo byť traumou, ale skôr sviatkom a posilnením pre európsku identitu a aj pre Slovákov, domnieva sa Figeľ.
"Slovensko má toto rozhodnutie skôr pred sebou a je politického charakteru, ale nebál by som sa spýtať občanov na ich názor na budúcnosť Európy a na charakter, ktorý jej chceme dať," povedal šéf Zahraničného výboru Národnej rady SR a zástupca koaličného KDH.
Kresťanskí demokrati zostávajú osamotení v presadzovaní konania referenda o ústavnej zmluve. Ich koaliční partneri - SDKÚ, ANO a SMK, ako aj opozičný Smer a Ľudová strana - HZDS sú za ratifikáciu európskej ústavnej zmluvy v parlamente, pretože všeľudové hlasovanie o tejto otázke nie je podľa nich potrebné.
Na prijatie európskej ústavy je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 25 členov rozšírenej EÚ. Dánsko, Írsko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko a Česká republika ju budú pravdepodobne schvaľovať referendom. Poľsko a Taliansko o tejto možnosti uvažujú.
Ďalšie krajiny, vrátane Británie a Nemecka, plánujú ratifikovať zmluvu v národných parlamentoch.
Upozornenie: Domáca redakcia TASR ponúka k správe zvukový záznam.
alf pa