Vážne znepokojenie vyjadrila komisia v kapitole hospodárska súťaž nad nedodržiavaním dohody o objeme produkcie košických oceliarní US Steel, ktorým za určitých podmienok poskytla inak nelegálnu štátnu pomoc.
Tri ďalšie červené body sa týkajú poľnohospodárstva. EK varuje kvôli meškaniu pri budovaní platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného a administratívneho kontrolného systému (IACS) a modernizácii potravinárskych podnikov, aby dodržiavali prísne hygienické predpisy EÚ.
V týchto štyroch oblastiach musí Slovensko prijať okamžité a rozhodné kroky, aby bolo na členstvo v EÚ pripravené k dátumu rozšírenia 1. máju 2004, upozorňuje EK. Experti dodávajú, že v opačnom prípade poškodí samo seba.
Ak nezačne plniť dohodu o US Steel, môže podnik stratiť výhodnú štátnu pomoc, o ktorú SR v prístupových rokovaniach s Bruselom tvrdo bojovala. Bez platobnej agentúry a systému IACS nebudú môcť slovenskí farmári dostávať priame poľnohospodárske platby a bez splnenia hygienických noriem budú musieť potravinárske podniky ukončiť prevádzku.
KAPITOLY
V prvom prípade hospodárskej súťaži - je EK vážne znepokojená, že Slovensko neplní podmienky prechodného obdobia pre udelenie štátnej pomoci pre košický US Steel, najmä čo sa týka obmedzenia výroby.
Vyzýva SR, aby venovala problému naliehavú pozornosť a zabezpečila plnenie dohody, podľa ktorej mal US Steel od roku 2002 znižovať rast výroby. Výroba sa však minulý i tento rok zvýšila viac ako o dohodnuté tri percentá. Pokiaľ nedôjde k okamžitej náprave, Slovensko nesplní požiadavky členstva v EÚ v tejto oblasti do dátumu vstupu, varuje komisia.
Tri vážne nedostatky našla EK v poľnohospodárstve. Slovensko musí naliehavo urýchliť budovanie platobnej agentúry, pri ktorom ostáva urobiť ešte množstvo práce. Čo sa týka systému IACS, jeho príprava je podľa EK vážne oneskorená a komisia pochybuje, že bude plne funkčný ku dňu vstupu.
Tretia výstraha v poľnohospodárstve sa týka pripravenosti potravinárskych podnikov rešpektovať hygienické predpisy EÚ a spĺňať tak požiadavky na ochranu verejného zdravia.
Modernizácia potravinárskych podnikov si vyžaduje naliehavú pozornosť, najmä v oblasti spracovania mäsa, mlieka a rýb, uviedla EK, podľa ktorej je veľmi pravdepodobné, že veľký počet podnikov nesplní k dátumu vstupu príslušné požiadavky EÚ.
Okrem štyroch vážnych výstrah upozorňuje EK Slovensko na celý rad ďalších nedostatkov, na ktorých odstránenie do vstupu treba vynaložiť zvýšené úsilie.
Tieto tzv. oranžové body sa týkajú celkovo 15 kapitol a siahajú od zákona o obchodných reťazcoch, ktorý je v rozpore s právom EÚ, cez uznávanie odborných kvalifikácií, chýbajúcu legislatívu proti diskriminácii, priemyselné znečistenie, ďalšie problémy v poľnohospodárstve až po boj proti korupcii či ochranu budúcich vonkajších hraníc únie.
EKONOMIKA, KORUPCIA, SÚDNICTVO, ŠTÁTNA SPRÁVA
V úvode monitorovacej správy, pred analýzou jednotlivých kapitol európskej legislatívy, EK stručne hodnotí ekonomický vývoj Slovenska a stav súdnictva, štátnej správy a boja proti korupcii.
Komisia oceňuje zlepšujúcu sa makroekonomickú výkonnosť Slovenska, hoci v niektorých prípadoch ostáva nerovnováha výrazná. Víta tiež dôrazné pokračovanie v reformách, pripomína ale pretrvávajúce výzvy, najmä pri ďalších reformách verejných výdavkov a zlepšovaní legislatívneho rámca pre trhovú ekonomiku. Upozorňuje tiež na fiškálne riziká ambicióznej daňovej reformy.
Komisia povzbudzuje Slovensko, aby usilovne pokračovalo v opatreniach proti korupcii, ktorá ostáva dôvodom na znepokojenie a ktorá by mala naďalej predstavovať politickú prioritu. Správa vyzýva na prísne vynucovanie existujúcich pravidiel, žiada ďalšie legislatívne opatrenia najmä v oblasti konfliktu záujmov, pri financovaní politických strán a lobovaní.
Pri súdnictve komisia upozorňuje na naďalej problematickú dĺžku súdneho konania, ako aj nedostatočné personálne, materiálne, technické a finančné zabezpečenie Súdnej rady.
Hoci celkovo označuje EK administratívne kapacity v súdnictve a štátnej správe za dostatočné na uplatňovanie príslušnej legislatívy EÚ, stále vidí priestor na zlepšovanie. Mal by sa zvýšiť počet pracovníkov v štátnej správe v tých oblastiach, ktoré súvisia s európskou integráciou, vyzýva komisia.
NAPRIEK KRITIKE ROZŠÍRENIE ZA DOBRÝCH PODMIENOK
Text monitorovacej správy je prevažne kritický, je to najmä preto, že komisia sa zamerala práve na nedostatky a pozitíva v príprave odbila niekoľkými vetami. Cieľom totiž nebolo porovnať vývoj oproti predchádzajúcim rokom, ako pri doterajších tradičných hodnotiacich správach, ale zmapovať skutočný stav pripravenosti vo vzťahu k ideálnej situácii, teda plnej aplikácii legislatívy EÚ.
Napriek tomu, že komisia dnes poslala desiatim vstupujúcim štátom 39 vážnych varovaní, v sprievodnom dokumente vyjadrila presvedčenie, že 1. mája 2004 dôjde k rozšíreniu za dobrých podmienok. Príprava vstupujúcich krajín dosiahla pokročilé štádium, uviedla EK.
Podľa predstaviteľov komisie je v poriadku asi 70 percent legislatívy, menej závažné nedostatky sú pri 25-26 percentách, a vážne znepokojenie vyslovila komisia len pri 4-5 percentách. Legislatíva EÚ má pritom rozsah okolo 80.000 strán.
Deväť varovaní sa dnes ušlo Poľsku, šesť Malte, päť Lotyšsku, po štyri Slovensku a Maďarsku, tri Českej republike a Estónsku, po dve Litve a Cypru a iba jedno Slovinsku.
Poľsko musí zabezpečiť okamžitú nápravu v deviatich prípadoch (okrem iného platobná agentúra a IACS, hygienické predpisy v potravinárstve, uznávanie diplomov, opatrenia proti BSE, pravidlá pre pohyb hospodárskych zvierat, kvalita vody).
Štyri maďarské červené body sa týkajú poľnohospodárstva: platobná agentúra, IACS, hygienické normy v potravinárstve a predpisy v oblasti vidieckeho rozvoja.
Českej republike EK vyčíta tri vážne nedostatky: uznávanie diplomov, hygienické predpisov v potravinárstve a sociálne a technické predpisy v cestnej doprave.
Najlepšie hodnotené Slovinsko má len jeden vážny problém: uznávanie diplomov v zdravotníckych profesiách.
Hoci Európska komisia bude prípravu vstupujúcich krajín na členstvo ďalej pozorne sledovať, dnešné správy sú posledným súhrnným posudkom. O pol roka bude už desať hodnotených krajín riadnymi členmi EÚ.
Ak v problematických oblastiach nedôjde k náprave, má Brusel k dispozícii tzv. ochranné klauzuly voči novým členom. V sprievodnom dokumente EK upozornila, že nebude váhať využiť všetky prostriedky, aby zabezpečila dôsledné uplatňovanie pravidiel a politík EÚ novými členmi.