Bratislava 22. september (TASR) - Novou spoločenskou hrozbou, ktorá v súčasnosti vyplýva z pôsobenia deštruktívnych náboženských hnutí vo svete globalizácie je ich orientácia na prenikanie do mocenských, ekonomických a riadiacich štruktúr štátov.
Podľa riaditeľa Centra pre štúdium siekt pri Ekumenickej rade cirkví Borisa Rakovského v súčasnosti vo svete pôsobí asi šesťtisíc náboženských, liečiteľských, ezoterických, psychologických či komerčne - podnikateľských kultov. Ako počas seminára Problematika deštruktívnych kultov, siekt a náboženských hnutí vo štvrtok na pôde Evanjelickej bohosloveckej Fakulty UK v Bratislave Rakovský povedal, v priestore strednej Európy, ktorý zahŕňa aj územie Slovenska, ich pôsobí približne 600.
Cieľom deštruktívnych spoločenstiev je podľa Rakovského manipulácia členov kultu k rôznej činnosti v prospech vodcov komunity. Psychologické metódy ovládnutia osobnosti, ktoré vodcovia zneužívajú, často vedú k extrémnym formám zámeny osobnej identity, ktorá sa môže prejavovať aj náboženským fundamentalizmom. Ten sa v extrémnych a stále častejších prípadoch stáva v snahe o získania uznania v komunite základom aj na teroristické akcie.
Obeťami manipulátorov sú väčšinou jedinci z rozvrátených rodín, ktorí sa potrebujú s niekým, či s niečím stotožniť a podeliť sa o zodpovednosť za svoj život. Spôsob ich vnímania sveta sa postupne cielene narúša a zužuje. Pre fundamentalistu prestáva mať význam obsah informácie, pre neho je dôležitý jej zdroj, ktorý je v prípade vodcu neomylný.
Náboženské komunity sú spravidla ovládané množstvom predpisov, návykov a vnútorných zákonov. Ich negatívne pôsobenie sa okrem rozvratu tradičných sociálnych vzťahov a rodinných pút prejavuje aj odporom voči všetkému cudziemu a antagonizmom k realite.
Následkami pobytu v sfanatizovanej komunite je väčšinou izolácia od rodiny a známych, všeobecný nezáujem, strata schopnosti samostatne konať a znášať zodpovednosť, problémy v spolužití a často aj ekonomické problémy prameniace v dlhodobom zanedbávaní spoločenských záväzkov.
Presný počet náboženských - deštruktívnych organizácií pôsobiacich v SR sa nedá podľa Rakovského odhadnúť. Na zaregistrovanie náboženstva na Slovensku je potrebných 22 tisíc podpisov plnoletých osôb, ktoré majú Slovenské štátne občianstvo. Keďže mnohé náboženské kulty a spoločenstvá tieto podmienky nedokážu splniť, sú registrované ako občianske združenia. Tie podľa zákona však nemajú mať náboženský charakter, preto je ich skutočná činnosť zahmlievaná.