Bratislava 22. septembra (TASR) - Ak na presun právomocí na samosprávy, ktorý zabezpečuje tento týždeň prijatý tzv. kompetenčný zákon, nenadviaže presun finančných tokov, nemusí sa naplniť efekt decentralizácie verejnej správy. Upozornila na to dnes poslankyňa NR SR za HZDS Katarína Tóthová argumentujúc situáciu, ktorá vznikla v sedemdesiatych rokoch v Anglicku, keď po prenose kompetencií nedošlo k presunu dostatočného množstva finančných prostriedkov, čo viedlo nakoniec k zrušeniu samospráv.
Orgány samosprávy museli kvôli slabému finančnému zabezpečeniu pristúpiť k zvýšeniu miestnych daní, a to ich nakoniec zlikvidovalo, povedala dnes Tóthová v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Navyše v platnom zákone o obecnom zriadení sa hovorí, že prechod kompetencií je prípustný len vtedy, ak je samospráva schopná účelnejšie, racionálnejšie a efektívnejšie tieto kompetencie realizovať, dodala.
S názorom o potrebe finančného zabezpečenia samospráv sa zhoduje aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Odmietol však názor, že v rámci decentralizácie prejde na samosprávy neprimerané množstvo právomocí, ktoré nebudú schopné zvládať. Samosprávy na Slovensku za ostatných jedenásť rokov podľa neho dokázali, že sú životaschopné.
Tóthová ďalej uviedla, že HZDS nemalo pri schvaľovaní tzv. kompetenčného zákona výhrady k myšlienke jeho prijatia, poslancom najsilnejšej opozičnej strany však podľa jej slov prekážalo, že sa prijímal v skrátenom legislatívnom konaní a kritizovali jeho kvalitu. Na záver vyslovila podozrenie, že vládna koalícia pristúpila k prijatiu zákona o presune kompetencií až na konci volebného obdobia preto, lebo počas svojej vlády si ich chcela ponechať vo vlastnej pôsobnosti.