Staré Hory 22. septembra (TASR) - V akejsi repríze tokajú počas septembra a októbra opäť v lesoch kohúty tetrova hlucháňa. Zásnubnú trojveršovú básničku v podobe klipkania, výlusku a brúsenia prednášajú počas skorých ranných hodín. Na rozdiel od jarného tokania, kedy hlucháne zletujú aj na zem, kde pokračujú v dvorení hluchániciam, v jeseni prednášajú ľúbostné verše len na stromoch. O ich tokanie v tomto období však neprejavujú nežnejšie polovičky hluchánieho rodu nijaký záujem.
Aj keď podľa vedeckého pracovníka Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslava Sanigu patrí tetrov hlucháň k najťažším vtákom v lese (kohút váži až štyri kilogramy), jeho tokanie počuť pri vhodných poveternostných pomeroch maximálne na vzdialenosť 200 až 250 metrov. "Kohúty tokajú v charakteristickej póze s do širokého vejára rozprestretým chvostom, hlboko spustenými krídlami a našuchorením perím na krku a pod zobákom," informoval Saniga TASR.
Tok hlucháňov je navodzovaný meniacim sa pomerom medzi tmavou a svetlou fázou dňa počas roka (fotoperiódou), o čom svedčí skutočnosť, že časovo spadá do obdobia jarnej a jesennej rovnodennosti. Aj z hľadiska tohto pozoruhodného fenoménu je naša najväčšia lesná kura mimoriadne zaujímavým objektom vedeckého bádania.
Výskum počas včasných septembrových a októbrových rán je vhodnou metódou, ktorou sa dajú pomerne presne zistiť početné stavy kohútov tetrova hlucháňa v populáciách tohto kriticky ohrozeného vtáčieho druhu. Dlhodobé pozorovania lokálnych populácií v pohoriach stredného Slovenska ukazujú nápadný úbytok jedincov o 50 až 80 percent. Na základe viacročného výskumu tetrova hlucháňa možno jeho populáciu odhadnúť len na 500-600 kohútov.