Prešov 22. septembra (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda na otázku, či pomôže SR svojimi vojenskými silami USA, odmietol na dnešnej tlačovej besede v Prešove odpovedať s vysvetlením, že na hypotetické otázky neodpovedá. Minister obrany Jozef Stank k tomu dodal, že ak bude Armáda SR (ASR) spolupracovať, tak nielen v otvorení vzdušného priestoru pre vojenské dopravné lietadlá podľa vládneho rozhodnutia z piatka 21. septembra a poskytnutí infraštruktúry letísk, ale najmä informáciami a diplomatickými kontaktmi.
Rozhodnutie poskytnúť vzdušný priestor, a to aj na pristátie, dotankovanie a na nutné opravy je tu, ale podľa Stanka "dnes ešte nevieme, aké lietadlá budú prelietavať", alebo budú pristávať na území SR. Podľa toho bude vybrané letisko. Do úvahy z vojenských prichádza len v Kuchyni a na Sliači alebo civilné v Bratislave a v Košiciach. Ohlásiť takýto let sa vyžaduje cez Ministerstvo zahraničných vecí SR a následne riadiace centrum letovej prevádzky. Veliteľ vzdušných síl ASR Jozef Dunaj informoval, že vzdušný priestor SR je sledovaný rádiolokátormi ASR. Ak je prelet povolený, tak sa len sleduje či stroj opustil územie SR, ak by došlo k nepovolenému letu nad územím SR, tak sa kontaktujú na základe dohody okolité štáty a s nimi sa preverujú príčiny nepovoleného letu. "Ide o sekundové záležitosti," povedal. Na zničenie ilegálneho narušiteľa vzdušného priestoru SR je pripravené stíhacie lietadlo, ktoré je schopné do 4 minút sa aktivovať a do ďalších 5 minút zasiahnuť.

Náčelník Generálneho štábu ASR Milan Cerovský (na snímke) dodal, že ASR v duchu zákona má i také úlohy, realizácia ktorých má zabezpečiť, aby na území SR nedošlo k teroristickým útokom. Navyše rozbehli celý systém preventívnych opatrení. Stank konštatoval, že útok teroristov na USA vyvolal aj potrebu nového pohľadu na náš systém bezpečnosti a obrany. Ten predloží minister obrany SR Rade obrany štátu v najbližších dňoch.