Pezinok 22. septembra (TASR) - Na Malokarpatskom vinobraní v Pezinku veľkú pozornosť púta výstava Dejiny pijanstva, ktorá je určená priateľom i nepriateľom alkoholu. Je to ojedinelý počin v slovenskej muzejníckej činnosti, keď takto ucelene je spracovaná tematika alkoholu na Slovensku i vo svete, fenoménu, ktorý stále sprevádza človeka.
Expozícia v Malokarpatskom múzeu (MM) v Pezinku mapuje dejinné fázy, kde a v akej forme sa objavil alkohol. "Napríklad pálenie bolo rozšírené v 14. a 15. storočí, u nás koncom 17. storočia," uviedol pre TASR kurátor výstavy Jozef Motešický z MM.
Medzi trojrozmernými exponátmi je zariadenie na pálenie lavórovice v domácnosti, znaky a vybavenie viechy, krígle a korbely na pivo, sklo na víno používané v ľudovom a meštianskom prostredí v 18. a 19. storočí, cínové a medené nádoby, rôzne druhy fliaš, obetný kalich, historické knihy a iné písomné dokumenty, fotografie a obrazy. Na alkoholovej mape sveta sa možno dozvedieť o obľúbených nápojoch v jednotlivých krajinách, na mape Pezinka zasa nájsť takmer 60 zariadení, kde podávajú alkohol.
V etnografickom pohľade na túto najrozšírenejšiu a najtolerovanejšiu drogu sa dozvedáme o rodinnom zvyklosloví a prítomnosti rituálu alkoholu na krstinách, svadbe, či kare. Kolektív autorov spracoval aj výskyt alkoholizmu v umení a monastirskej (kláštornej) kultúre.
Časť expozície je venovaná boju proti alkoholizmu, osvete, spolkom triezvosti, medicínskym praktikám. To dokumentujú potreby pre pacienta pri záchvate. Počas prehliadky výstavy vás sprevádza zvuková nahrávka Ruchy krčmy.
Expozícia potrvá do 18. novembra.