Dzurinda to povedal po tom, ako mu správu osobne odovzdal vedúci Delegácie EK v SR Eric van der Linden. Súčasne pochválil vicepremiéra Pála Csákyho, ktorý bol v minulosti terčom ostrej kritiky v súvislosti s výhradami EK. Csáky podľa neho výrazne prispel k pozitívnemu charakteru monitorovacej správy. Pripomenul, že pred niekoľkými mesiacmi sa jeho pozícia zdala neudržateľnou a dal mu vtedy šancu, ktorej sa podľa všetkého chytil. "Mňa teší, že naozaj vicepremiér zabral a želám si, aby v tom úsilí pokračoval", vyhlásil premiér.
Hoci SR dosiahla pokrok v mnohých oblastiach, od EK dostala štyri tzv. červené body pre nedostatky v kapitole Hospodárska súťaž za nedodržiavanie dohody o objeme produkcie košických oceliarní US Steel a v kapitole Poľnohospodárstvo. V nej varuje kvôli meškaniu pri budovaní platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného a administratívneho kontrolného systému (IACS) a modernizácii potravinárskych podnikov, aby dodržiavali prísne hygienické predpisy EÚ.
"Budeme v týchto oblastiach vyvíjať enormné úsilie na odstránenie nedostatkov," prisľúbil Dzurinda. V súvislosti s U.S.Steel dodal, že sa vláda pokúsi dohodnúť s EÚ čo najskôr.
V porovnaní s inými pristupujúcimi krajinami je však podľa neho Slovensko porovnateľné s Českou republikou a Maďarskom, a spolu s týmito krajinami tvorí pevné jadro tzv. štartovacieho poľa kandidátov pre vstup do EÚ.
Správa obsahuje okrem štyroch vážnych výstrah aj menej závažné upozornenia. Medzi pätnástimi tzv. oranžovými bodmi je aj boj proti korupcii. Premiér v tejto súvislosti zdôraznil, že sa osobne zasadí za nekompromisný boj proti lobistickým a klientelistickým skupinám.
Dzurinda informoval, že vláda už predbežne vzala na vedomie očakávanú hodnotiacu správu. Vicepremiérovi Csákymu uložila, aby do dvoch týždňov predložil na rokovanie kabinetu materiál, ktorý bude podrobne analyzovať správu. Rovnako by mal navrhnúť aj konkrétne opatrenia, aby SR odstránila kritizované chyby.