Washington/Brusel/Londýn/Dublin/Ankara 22. septembra (TASR) - Európska únia v piatok na mimoriadnom summite v Bruseli schválila akčný plán boja proti terorizmu, označila akciu USA v odpovedi na teroristické útoky za legitímnu a vyjadrila pripravenosť členských štátov podieľať sa na nej podľa svojich možností.
Zároveň vyzvala na vytvorenie čo najširšej globálnej koalície proti terorizmu, ktorej súčasťou by okrem štátov únie a USA mali byť aj kandidátske krajiny, Rusko, arabské a moslimské štáty a všetky ostatné krajiny pripravené brániť spoločné hodnoty.
Aj Slovensko sa dnes rovnako ako ostatné kandidátske krajiny pripojilo k záverom piatkového mimoriadneho summitu EÚ.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell vo Washingtone vyhlásil, že USA majú k dispozícii dostatok dôkazov na to, aby postavili teroristu saudskoarabského pôvodu Usáma bin Ládina pred americký súd, pretože sa už viackrát dopustil zločinov proti ľudskosti.
Americký prezident George W. Bush označil Bin Ládina za hlavného podozrivého z teroristických útokov na budovu Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na budovu Pentagónu vo Washingtone. Washington však okrem toho spája jeho meno aj s útokmi na americké vojenské základne v Saudskej Arábii, na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii a na americkú vojenskú loď Cole v Jemene.
Turecko dnes ako členská krajina NATO vyhovela požiadavke americkej vlády o poskytnutí svojho vzdušného priestoru a vojenských základní v prípade odvetnej vojenskej akcie USA. Turecko zároveň deklarovalo pripravenosť zvýšiť podporu svojej krajiny antitalibanským silám v severnom Afganistane.
Aj Írsko, ktoré nie je členom NATO, dnes ponúklo USA svoje letiská na doplnenie pohonných hmôt v prípade potreby. Hoci írska vláda vyjadrila názor, že minulotýždňová rezolúcia OSN odsudzujúca útoky v USA jasne prisúdila USA právo konať v sebaobrane a teda proti páchateľom a organizátorom útokov, odmietla ponúknuť USA svoje jednotky na akúkoľvek odvetnú operáciu s odôvodnením, že jej jednotky sa zúčastňujú iba na mierových misiách pod záštitou OSN.
Spojené arabské emiráty (SAE) dnes prerušili diplomatické styky s afganským vládnym hnutím Taliban. Vláda SAE pristúpila k tomuto kroku po neúspešných pokusoch presvedčiť predstaviteľov Talibanu, aby vydali bin Ládina, hlavného podozrivého z teroristických atentátov v USA, súdu. SAE sú jednou z troch krajín, spolu s Pakistanom a Saudskou Arábiou, ktoré ako jediné uznali vládu Talibanu v Afganistane.
Starosta New Yorku Rudolph Giuliani dnes oznámil, že likvidácia trosiek budov WTC potrvá najmenej šesť mesiacov. Giuliani tiež uviedol, že oficiálne je nezvestných 6333 ľudí, vrátane pasažierov oboch lietadiel, ktoré 11. septembra narazili do mrakodrapov. Zatiaľ však bolo potvrdených len 241 obetí, z toho 170 sa podarilo identifikovať.
Britská polícia zatkla v piatok v Londýne v súvislosti s teroristickými útokmi v USA štyri osoby, no odmietla špecifikovať, akým spôsobom sa zadržaní podieľali na minulotýždňových atentátoch.
Americký denník Washington Post dnes priniesol správu o tom, že americká rozviedka zachytila deň pred útokmi v USA výmenu informácií Bin Ládinových ľudí, ktorí hovorili o blížiacom sa "veľkom útoku".
Zachytené informácie si však niekoľko dní nevšimli, čo vôbec nemožno považovať za prekvapujúce v svetle obrovského množstva prichádzajúcich informácií spracúvaných počítačovou metódou s úsilím vyňať z nich tie najdôležitejšie.
Afganská protitalibanská opozícia Severná aliancia dementovala dnes informácie, podľa ktorých vodca teroristov Usáma bin Ládin opustil Afganistan. "Usáma bin Ládin je ešte stále v Afganistane a nie je možné, aby on a ďalších 1000 príslušníkov jeho organizácie opustili krajinu," vyhlásil pre médiá v iránskom Teheráne člen Severnej aliancie Mohamed Cheyrchah.