ostatky predchádzajúcej normy a v iných pripravuje vysoké školy na nové podmienky. Významné je podľa neho predovšetkým uzákonenie, že vysoké školy nielen organizujú, ale aj zabezpečujú vysokoškolské vzdelávanie. Znamená to, že od nadobudnutia platnosti zákona v januári 2004 nebudú môcť externé štúdium zabezpečovať rôzne nadácie alebo iné organizácie. Novela tak pripravuje dobrú pôdu pre spoplatnenie štúdia, pričom spomínaným ustanovením garantuje, že všetky finančné prostriedky zostanú univerzitám.
Rektori podľa Sinaya privítajú novelu aj preto, že posúva proces transformácie študijných odborov na študijné programy o jeden rok. V opačnom prípade by totiž mnohé fakulty nemohli prijímať na budúci rok prvákov, pretože by nemali akreditované štúdium. "Akademická obec sa tak upokojí a jej nervozita sa vytratí," poznamenal Sinay, podľa ktorého budú mať vysoké školy dostatok času, aby sa na transformáciu dôkladne pripravili.
J. Sinay, ktorý je zároveň rektorom košickej Technickej univerzity, sa nedomnieva, že schválenie pozmeňujúceho návrhu poslancov Dušana Čaploviča a Beáty Brestenskej zavádza nejakú výraznú zmenu. Podľa tohto návrhu totiž bude môcť minister školstva odňať právomoci fakultám len po súhlasnom stanovisku aspoň dvoch z troch reprezentačných organizácií vysokých škôl. Podľa pôvodného ministerského návrhu stačilo na odňatie právomocí vyjadrenie týchto reprezentácií - Slovenskej rektorskej konferencie, Študentskej rady vysokých škôl a Rady vysokých škôl. Sinay sa však domnieva, že zástupcovia akademickej obce i študenti sú navzájom naviazaní a ich cieľom je väčšinou presadzovať spoločné záujmy. Vo väčšine teda majú obe organizácie rovnaké stanovisko.