BRATISLAVA – Volebný zákon z dielne ministerstva vnútra sa zastavil na vláde po tom, čo ANO Pavla Ruska žiadala rokovať o ňom ešte na koaličnej rade. ANO hovorí, že namiesto štyroch by malo byť Slovensko rozdelené na osem volebných krajov.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner hovorí, že by kraje mali logicky „kopírovať územnosprávne členenie“ a ak nie, tak potom je lepšie, aby zostal jeden volebný obvod, ako je to teraz.
Častým argumentom proti ôsmim volebným krajom je najmä obava, že pre druhé skrutínium zostane veľa neprerozdelených hlasov, o ktorých rozhodnú stranícke grémiá, čím sa potláča priama voľba občanov.
„Osem volebných krajov? Pre nás je to novota, ktorú si ťažko vieme predstaviť,“ povedal šéf klubu SMK Gyula Bárdos.
Naopak poslanec SDKÚ Roman Vavrík by nebol proti, lebo „doteraz platný jeden volebný obvod je fiasko“ a občania si zaslúžia viac volebných obvodov.
Občiansky aktivista Peter Novotný by považoval model ôsmich krajov za logický. „Naše prepočty ukazujú, že či by bol jeden, alebo štyri volebné kraje, počty mandátov pre strany sa nemenili. Pri väčšom počte krajov by sa skôr posilnil účinok preferenčných hlasov a regionálny aspekt pri zostave kandidátok.“
Vládna koalícia v minulom volebnom období stále volebný zákon odkladala, až na jeho zmenu nezostal čas. Novotný si myslí, že zmeniť zákon treba čo najskôr.
Vládny návrh volebného zákona počíta tiež so zavedením jedného dňa volieb v sobotu, s volebnou kauciou pol milióna korún, posilnením významu preferenčných hlasov, možnosťou kampane aj v súkromných médiách, voliť by mali aj slovenskí občania v zahraničí. (sp)
Opozícia má inú predstavu o volebnom systéme
BRATISLAVA – Opozícia hovorí, že ministerstvo vnútra pripravilo len kozmetickú zmenu súčasného volebného zákona. Tkáčova Ľudová únia tvrdí, že príde s komplexnou reformou volebného práva a parlamentu. Snemovňa by mala mať namiesto 150 len 100 poslancov, ktorí by sa volili do dvoch komôr. Jedna komora by bola komora regiónov.
„Počet 150 poslancov je luxus. Spôsob, akým dnes prezident vracia zákon, je dehonestáciou úradu hlavy štátu. Druhá komora by tak fungovala ako brzda moci,“ hovorí Vojtech Tkáč.
Ficov Smer predloží alternatívny návrh volebného zákona so zmiešaným volebným systémom. „Časť poslancov sa bude voliť v jednomandátových volebných obvodoch a časť v ôsmich krajoch,“ hovorí Robert Madej zo Smeru. (sp)