odpoveď. Zdržanlivá je aj koalícia.
Uzávierka prihlášok je na budúci týždeň v piatok. Očakáva sa, že s vlastným návrhom by mala prísť ANO. V koalícii zatiaľ nie je istá ani dohoda na novom šéfovi Národného bezpečnostného úradu, ANO si preto uvedomuje, že jej kandidát na generálneho prokurátora by nemusel v tajných voľbách prejsť.
Zo začiatku sa zdalo, že na čelo prokuratúry jednoznačne smeruje Abelovský. Podal si žiadosť o prijatie za prokurátora Generálnej prokuratúry, mandátu poslanca sa chcel vzdať už minulý týždeň. Zatiaľ to neurobil.
Za nádejnejšieho kandidáta sa dnes už považuje skôr hlavný vojenský prokurátor Dobroslav Trnka. Abelovský napriek tomu nemieni taktizovať s mandátom a bude kandidovať, vraj preto, aby nesklamal ľudí, ktorí mu veria. „Do toho rizika idem aj s tým, že nemusím byť zvolený. Ak ma nezvolia, nepôjdem sa preto hodiť do Dunaja,“ povedal.
Abelovského, bývalého člena HZDS a ĽÚ a advokáta Vladimíra Mečiara, tento týždeň kritizoval minister spravodlivosti za KDH Daniel Lipšic. Označil ho za neprijateľného. Ministrovi sa nepáčilo, že poslanec nepodporil jeho zákony, ktoré majú uľahčiť boj proti mafii a korupcii. „Ak sa o takúto funkciu uchádza, myslím, že takéto zákony mal podporiť.“ V kuloároch však jeden z poslancov KDH povedal, že sa Lipšic nemal takto verejne vyjadrovať.
Abelovského prekvapuje, že je pre Lipšica neprijateľný. Pôvodne chcel ministrove zákony podporiť, ale len keby parlament schválil pozmeňujúce návrhy ústavnoprávneho výboru. Tvrdí, že neexistujú mechanizmy, ktorými by sa zabránilo politickému zneužitiu špeciálneho súdu. Nepáčilo sa mu ani to, že zo zákona vypadla podriadenosť špeciálneho prokurátora generálnemu prokurátorovi. „Zákon nebol dobrý a ja som mal za to hlasovať?“
(sp)