„Vysvetlenie, ktoré od SIS pán prezident dostal v písomnej forme, vôbec nerozptýlilo jeho pochybnosti o tom, že je na Slovensku možné aj nelegálne odpočúvanie a že sa takýmto spôsobom získavajú informácie o ľuďoch,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle. Dodal, že prezident má podozrenie, že časť informácií v tajnej správe bola získaná práve nelegálnym odpočúvaním.
„Predsedovi parlamentu zákon neumožňuje, aby správu akokoľvek komentoval, lebo je tajná,“ povedal hovorca Pavla Hrušovského Michal Dyttert. Hrušovský správu dostal tiež, podľa neho je zistenie, že ľudia v SIS odpočúvali, nelegálne, škandalózne. „Veľmi mu záleží na tom, aby bola vec do detailov prešetrená a nestranne ju uzavrel súd.“
Predseda SMK Béla Bugár vyhlásil, že prezidentove výroky sú vážne. „Je to varovanie, že so SIS to nie je v poriadku.“ Tvrdí, že dôležitá je rekonštrukcia SIS, ktorá sa pripravuje. „Rozmýšľať len o výmenách je málo, SIS potrebuje reformy - tvrdšie a jasnejšie pravidlá a väčšiu kontrolu.“ Pripustil, že riaditeľ Pittner nemá SIS pod kontrolou. „Buď to nemá pod kontrolou, alebo nemá informácie. Potom treba zefektívniť vnútornú kontrolu.“
Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že by za nelegálnym odpočúvaním nehľadal politickú zodpovednosť. „Trestnoprávna zodpovednosť nemá kolektívny charakter.“ ANO je podľa neho za to, aby odpočúvací úrad nemala SIS.
Keď vojenská prokuratúra vyhlásila, že denník SME nelegálne odpočúvala SIS a že podozriví sú jej ôsmi príslušníci, tajná služba tvrdila, že všetkých postavila mimo služby alebo odišli sami. Až do utorka však v SIS šéfoval odpočúvaniam Ľuboš L., ktorý patrí k trojici funkcionárov tajnej služby, ktorých nedávno prokuratúra obvinila.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že SIS nevedela, že aj Ľuboš L. je podozrivý. To, že sa podrobil skúške na detektore lži, na ktorú boli vybraní len podozriví zamestnanci SIS, Šimko nevedel vyhodnotiť. „Prokuratúra požiadala, aby sa vykonali určité opatrenia, ako ich kto vyhodnotil, neviem. Ja som v tej komisii nebol.“
Ďalším obvineným je bývalý šéf odpočúvaní Ľuboš K., ktorý bol v SIS od roku 1993 a pracoval predtým aj v ŠtB. Tretím je pracovník technickej sekcie.
V celej kauze nelegálneho odpočúvania ešte nevypovedal exriaditeľ SIS Vladimír Mitro. Hlavná vojenská prokuratúra sa totiž nevedela zhodnúť s kanceláriou prezidenta na tom, kto má Mitra zbaviť mlčanlivosti. Národný bezpečnostný úrad včera skonštatoval, že by to mal urobiť terajší riaditeľ SIS Ladislav Pittner.
Podpredseda výboru na kontrolu SIS: Oklamali nás
Výbor na kontrolu SIS dostával od vedenia SIS zlé informácie. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro poslancom tvrdil, že služba nelegálne neodpočúvala a terajší riaditeľ Pittner zase tvrdil, že všetkých podozrivých postavil mimo služby. O práci parlamentného výboru sme sa rozprávali s jeho podpredsedom LÁSZLÓOM KÖTÖLESOM z SMK.
Ako vnímate najnovšie výsledky vyšetrovania, podľa ktorých SIS nelegálne odpočúvala, hoci vám to SIS popierala?
„Konštatovali sme, že keď sme urobili prieskum v SIS, tak nás oklamali, lebo tvrdili, že odpočúvacie zariadenie je stopercentne spoľahlivé a nedá sa zneužiť. Odsúhlasili sme, že správu z prieskumu odovzdáme orgánom činným v trestnom konaní.“
Medzi obvinenými má byť aj Ľuboš L., ktorý až do obvinenia šéfoval odpočúvaniam, teraz ho Ladislav Pittner postavil mimo služby. Nesie podľa vás zodpovednosť za túto situáciu aj súčasný riaditeľ SIS?
„Asi keď niekto niekoho stavia mimo služby, potrebuje na to pádne dôvody. Výbor odsúhlasil, aby pán Pittner znovu vysvetlil dianie v SIS a veci, ktoré nám okolo nelegálneho odpočúvania nie sú jasné.“
SIS zavádzala poslancov. Čo vy na to?
„Nie je to normálne, je to trestné.“ (mož)