Bratislava 7. novembra (TASR) - Lampiónové sprievody v deň výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie (VOSR) sú už dávno minulosťou, slovenskí komunisti si však aj dnes pripomenú udalosť, keď boľševici na čele s Vladimírom Iľjičom Leninom prevzali moc v Rusku a založili socialistický štát.
Nepochybujú totiž o tom, že čas na aplikáciu myšlienok Karola Marxa a Fridricha Engelsa, ešte príde. "Ten čas príde vtedy, keď si väčšina občanov uvedomí, že len socializmus môže zaručiť všetkým občanom základné ľudské práva, ako je právo na prácu, na bývanie, bezplatnú zdravotnú starostlivosť a školstvo," tvrdí poslanec NR SR za KSS Ivan Hopta.
Líder KSS Jozef Ševc považuje VOSR za najvýznamnejšiu udalosť 20. storočia, a to aj preto, že bola podľa neho revolúciou v pravom zmysle slova. "Revolúcie sú na to, aby sa žilo ľuďom lepšie. A VOSR ľuďom zo zaostalého Ruska ukázala cestu do budúcnosti, čo ruská, a neskôr sovietska spoločnosť ukázala napríklad v rozvoji vedy a techniky a v rozvoji výrobných síl a výrobných vzťahov," vyhlásil pre TASR.
Na rozdiel od masových osláv z minulosti však budú komunisti dnes na VOSR spomínať iba slovne. "Je to minulosť a my sa pozeráme do budúcnosti. Ale všetko, čo je spojené so zápasom proti biede a chudobe si ctíme," povedal predseda KSS.
Fakt, že v novembri si pripomíname okrem výročia VOSR aj výročie tzv. nežnej revolúcie vidí poslanec Hopta symbolicky: "Je to taká výstraha aj pre nás komunistov: dávajte si pozor, ako pracujete, spoločnosť sa na vás pozerá, ako realizujete svoj volebný program, vďaka ktorému ste sa dostali do parlamentu."
Poslanec za KSS Vladimír Ďaďo tiež vníma 7. november ako výročie VOSR v priamom protiklade so 17. novembrom, ktorý sa spája s výročím pádu komunistickej vlády v bývalom Československu. VOSR bola revolúcia, ktorá znamenala pokrok smerom k sociálnym istotám, zatiaľ čo to, čo sa stalo po 17. novembri 1989 so sociálnymi istotami a nárastom kriminality nemožno považovať za krok vpred, konštatoval. Stotožňuje sa s tým výkladom dejín, podľa ktorého práve v reakcii na VOSR vznikla v roku 1918 aj prvá Československá republika, pretože októbrová revolúcia priniesla aj myšlienku práva národov na sebaurčenie.
Hopta pripúšťa, že cíti nostalgiu za masovými oslavami VOSR, na ktorých sa podľa vlastných slov rád zúčastňoval. "Viem, že dnes nie je doba na lampiónové sprievody, ale treba ísť do ulíc medzi občanov, aby sme ich hovorili o základných ideáloch socialistickej revolúcie," uzavrel. Upozornenie: Domáca redakcia TASR ponúka k správe zvukové záznamy.