. Vyplýva to tiež z práce expertov Európskej únie (EÚ), ktorí na Slovensku pôsobili takmer dva roky v rámci Phare twinningového programu - Zlepšenie situácie Rómov v SR. Ako na besede venovanej zhrnutiu prínosov spomínaného partnerského Phare programu ďalej povedala Orgovánová, inštitúcie od vlády, cez ministerstvá až po samosprávu by sa mali v budúcnosti sústrediť viac na dlhodobejšie ciele. Súčasná stratégia na riešenie rómskej problematiky je podľa nej "postavená krátkodobo" a sústreďuje sa na "horúce témy". Rómska problematika, je však, ako podotkla, širšia, týka sa celého spektra života.
Medzi hlavné oblasti, na ktoré by sa mala sústrediť aj vládna stratégia na riešenie problémov rómskych komunít v SR, patrí najmä vzdelávanie, zamestnanosť, otázka bývania i zdravotná starostlivosť. Jednotlivé oblasti zastupovali v rámci spomínaného twinningového programu experti EÚ z Francúzska, Grécka a Švédska.
Ako konštatoval francúzsky expert a predvstupový poradca Michel Digne, hlavným cieľom spoločného
slovensko-francúzskeho partnerského programu Phare - Zlepšenie situácie Rómov v SR, bolo vytvorenie spolupráce medzi ministerstvami - školstva, výstavby a regionálneho rozvoja, sociálnych vecí a zdravotníctva. Tento cieľ sa podľa Dignea podarilo splniť. Len ak existuje medzirezortná spolupráca, môže sa rómska problematika riešiť komplexne, upozornil. Okrem ministerstiev však podľa Dignea musí fungovať aj spolupráca na úrovni regiónov. Teda spolupráca medzi štátnymi - centrálnymi inštitúciami, vyššími územnými celkami a obcami. Ďalší pokrok v riešení problémov slovenských Rómov závisí podľa Dignea najmä od toho, ako úzko budú všetky zainteresované organizácie a inštitúcie spolupracovať. Orgovánová priznala, že nedostatky sú najmä v regionálnej spolupráci. Spôsobuje to však podľa nej fakt, že proces decentralizácie štátnej správy ešte neskončil. To, že práca expertov twinningového programu má svoje uplatnenie, dokazuje, že ich pripomienky boli využité aj v tohtoročnej stratégii vlády SR na riešenie problematiky rómskych komunít. Dokument, ktorý hovorí o základných cieľoch vládnej politiky v oblasti začlenenia Rómov do života väčšinovej spoločnosti Slovenska, sleduje všetky problémové oblasti, na ktoré upozornili aj experti.
Phare twinningový program Zlepšenie situácie Rómov v SR sa začal v januári 2002 a skončí v decembri tohto roku. Je založený na dohode, ktorú podpísali zástupcovia vlád SR a Francúzska v decembri 2001. Dohodu odsúhlasila Delegácia Európskej komisie v SR a za slovenský kabinet ju podpísal vicepremiér Pál Csáky. Celkový rozpočet programu je 550 000 eur.