Bratislava 9. novembra (TASR) - Väčšina verejných lekární na Slovensku ostane v pondelok zatvorená, vo všetkých však lekárnici prestanú objednávať nové zásoby medikamentov. Touto nátlakovou akciou chcú dosiahnuť oddlženie lekární v plnej výške. K vyberaniu priamych platieb za lieky však zatiaľ väčšina lekárnikov nepristúpi.
Keďže forma protestu lekárnikov bude kombinovaná, hovorkyňa Slovenskej lekárnickej komory Ernestína Tóthová nevedela spresniť, koľko prevádzok lekárnici v pondelok neotvoria. Predpokladá však, že každá verejná lekáreň sa do protestu zapojí aspoň jednou z foriem. Na miestach, kde zatvoria prevádzky, budú fungovať pohotovostné lekárne.
Najmenej kritická bude podľa dostupných informácií situácia v niektorých väčších mestách, ako sú Prešov, Košice, Banská Bystrica, v celom Nitrianskom kraji a niektorých východoslovenských okresoch. Lekárne tam síce nezatvoria, ale budú dopredávať len staré zásoby liekov. Naopak - bratislavskí lekárnici sa k protestu pripoja - otvorené by mali ostať iba dve lekárne na území hlavného mesta.
Na území Spiša neotvoria verejné lekárne v pondelok, ani v piatok 14. novembra. Súčasne pozastavili lekárnici z Popradu, Levoče, Gelnice, Starej Ľubovne, Kežmarku a Spišskej Novej Vsi objednávanie liekov. Prevádzky v metropole Šariša - v Prešove by mali naopak fungovať v normálnom režime - otvorených by malo ostať všetkých 19 lekární, podobne ako aj ďalšie lekárne v okresoch Prešov a Sabinov.
V Bratislavskom kraji ostanú v pondelok zatvorené lekárne na území samotného hlavného mesta, v Malackách, v Senci a v Modre. Väčšina lekární bratislavského vyššieho územného celku nebude od tohto dátumu objednávať lieky. Podľa informácií predsedu bratislavskej Rady Regionálnej lekárnickej komory Jozefa Pospíšila nemajú záujem štrajkovať iba dve lekárne na území hlavného mesta.
V okresoch Trnava a Piešťany budú zatvorené všetky lekárne. Podobná situácia bude podľa slov predsedníčky Regionálnej lekárnickej komory v Trnave Emílie Benkovej aj v ďalších okresoch Trnavského kraja. Pohotovostnú službu lekárnici v každom okresnom meste zabezpečia. Aj tu lekárnici prestali objednávať. V pondelok a utorok budú ešte otvorené lekárne v okrese Hlohovec.
Šesť lekární v Trenčianskom okrese by malo byť od pondelka zatvorených. Ostatné lekárne budú lieky vydávať, kým nevyčerpajú zásoby, ktoré majú približne na päť až sedem dní. Počas týždňa sa k nim pravdepodobne pridajú ďalšie. Rovnako budú postupovať v okrese Bánovce nad Bebravou. Keď sa im minú zásoby liekov, zo siedmich lekární bude pre pacientov k dispozícii iba jedna.
Štrajkovať budú aj farmaceuti v Banskobystrickom kraji - v okresoch Zvolen, Detva a Krupina podporia Slovenskú lekárnickú komoru (SLeK) takmer všetci 60 členovia. Vo Zvolene bude mať v pondelok zatvorené asi polovica z 26 lekární. V ostatné dni budú ponúkať pacientom obmedzený sortiment, lebo lieky objednávajú iba do výšky peňazí, ktoré dostanú od poisťovní. Vyše 20 lekární v Banskej Bystrici ostane otvorených - od pondelka budú vydávať lieky do vyčerpania zásob.
Aj vo Veľkokrtíšskom okrese vidiecke lekárne v pondelok zatvoria. V meste Veľký Krtíš lekárnici už nebudú objednávať lieky a po vyčerpaní zásob, ak sa ich finančná situácia nezmení, takisto zatvoria prevádzky.
Breznianski lekárnici sa dohodli, že zatvoria všetky lekárne. Pohotovostné služby však budú poskytovať.
Už druhý týždeň neobjednávajú lieky lekárne v okrese Lučenec, alebo ich objednávajú len do výšky disponibilných zdrojov na účtoch, čiže minimálne obsahy.
Podobne ako v Banskej Bystrici budú postupovať lekárnici v metropole východu - v Košiciach, kde sa rozhodli, že 60 lekární v meste nezatvoria, ale obmedzia nákup liečiv na úroveň finančných prostriedkov, ktoré získajú od zdravotných poisťovní. Košickí lekárnici podľa predsedu regionálnej Slovenskej lekárnickej komory v Košiciach Františka Tamera akceptovali posun, ktorý nastal v parlamentnej diskusii o štátnej akciovke Veriteľ.
Zatvorenie verejných lekární v okrese Trebišov prichádza do úvahy od stredy. Definitívne o ňom rozhodnú členovia lekárnickej komory na večernom zhromaždení v utorok. Objednávanie liečiv do výšky disponibilných zdrojov znížia aj tu.
Kombináciu oboch foriem protestu uplatnia aj farmaceuti v Michalovskom okrese, kde v pondelok zatvoria lekárne na jednu hodinu. Protest tamojších lekárnikov bude pokračovať formou zníženia objednávok, respektíve neobjednávaním liekov.
Lekárne budú otvorené aj v Nitrianskom kraji, a to do úplného vyčerpania všetkých zásob liekov. Nové lieky však farmaceuti z tohto kraja prestali objednávať. Malé lekárne predovšetkým v obciach vydržia so súčasnými zásobami maximálne dva až tri dni, zásoby liekov vo väčších lekárňach vydržia pravdepodobne do konca budúceho týždňa. Pacientom, ktorí nedostanú potrebné lieky, budú lekárnici poskytovať telefónne číslo na Ministerstvo zdravotníctva SR.
Ak by sa lekárnici rozhodli pristúpiť ku krajnej forme protestu - k vyberaniu priamych úhrad za lieky, minister zdravotníctva Rudolf Zajac odporúča pacientom, aby si vyžiadali cenník doplatkov na lieky, ktorý by mal byť dostupný v každej lekárni, a doplatil iba stanovenú čiastku.
Štát k 30. júnu dlžil lekárňam 6,2 miliardy korún. Lekárnici tvrdia, že dlh sa už vyšplhal na sedem miliárd, podľa ministra Zajaca ide iba o 5,8 miliardy korún. Stavovská organizácia lekárnikov - Slovenská lekárnická komora tiež namieta zámer ministra oddlžiť lekárne prostredníctvom akciovej spoločnosti Veriteľ, z ktorej má ísť do lekární miliarda korún.
Lekárnikov sa rozhodli podporiť aj lekári-špecialisti - ich stavovská organizácia - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) vyhlásila na pondelok výstražný hodinový štrajk, ktorý by sa mal začať o jedenástej dopoludnia. Členmi SLÚŠ je asi 200 lekárov z približne 5000 špecialistov.