opozičný politik je presvedčený, že ak na Slovensku budeme pokračovať v súčasnej sociálnej a ekonomickej politike, ostatné štáty únie dobehneme až o 60 -70 rokov. Pri najpozitívnejšom vývoji by to mohlo byť podľa niektorých analýz o 39 rokov, dodal. Fico vyhlásil, že pri súčasnej politike jeden a pol generácie bude na Slovensku odpísaných a nemali by sme si nahovárať, že vstup do únie bude znamenať raj na zemi.
Vicepremiér a podpredseda SMK Pál Csáky nesúhlasil s Ficovými tvrdeniami. O vstupe do únie treba hovoriť s úctou a korektne, vyhlásil. Podpredseda vlády ďalej zdôraznil, že členstvo v únii je alternatívou a príležitosťou pre každého. Vyvolávanie averzie k členstvu medzi občanmi je podľa Csákyho strategickou chybou. S postojom Fica nesúhlasil ani premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ktorý ho vníma ako snahu zastrašovať. Pričom na adresu Fica uviedol, že pokladá za istý cynizmus, ak o zlej sociálnej situácii "rozpráva chlap, ktorý je v aktívnej politike, je poslancom parlamentu a zároveň v súčasnosti zakladá veľkú firmu".
Predseda Ľudovej únie (ĽÚ) Vojtech Tkáč v súvislosti s úniou a jej poslednou hodnotiacou správou o pristupujúcich krajinách uviedol, že Slovensko nemá dôvod na nejaký víťazný chorál. V mnohých oblastiach sme podľa Tkáča veľmi slabo pripravení a "pcháme hlavu do chomúta, ktorý je horší ako československá federácia".