Samotné chemické podniky, ktoré dodržiavajú platné smernice Európskej únie, nevystavujú životné prostredie a obyvateľstvo bezprostrednému riziku. Podľa slov riaditeľa Úradu civilnej ochrany ministerstva vnútra (CO MV) Milana Šišuláka oveľa zložitejšia situácia nastáva, ak tieto prevádzky zastihnú povodne.
Vo všetkých prípadoch je však na riešenie vzniknutej havárie potrebná predovšetkým spolupráca, nielen medzi kompetentnými zložkami v postihnutej krajine, ale aj so susednými štátmi, ktoré sú haváriou ohrozené.
Dohovor o cezhraničných účinkoch priemyselných havárií v gescii Európskej hospodárskej komisie OSN je jedným zo základných dokumentov, ktorého úlohou je zabezpečiť prevenciu a pripravenosť na zdolanie priemyselnej havárie. Slovensko sa stane zmluvnou stranou dohovoru 8. decembra, informoval dnes novinárov minister životného prostredia SR László Miklós.
Podľa jeho vyjadrenia je SR pripravená plniť záväzky daného dokumentu. Minister pripomenul, že parlament minulý rok schválil zákon o priemyselných haváriách, takže v národnej legislatíve už máme premietnuté požiadavky vyplývajúce z konvencie. Spomenul, že proces nemôže fungovať bez spolupráce s priemyselnou sférou a Úradom CO MV.
Práve úrad sa stal kontaktným miestom pre dohovor. Stredisko je súčasťou systému oznamovania priemyselných havárií, zodpovedá za odoslanie a prijímanie žiadostí a ponúk na pomoc. Systém má umožniť čo najrýchlejší prenos údajov a predpoveď pre havarijnú výstrahu, aby sa minimalizovali účinky havárií presahujúcich hranice štátov.
Prvé konzultačné a tréningové stretnutie konktaktných miest otvoril dnes minister Miklós v Bratislave. Na dvojdňovom podujatí sa zúčastňuje 35 odborníkov z 21 krajín.