il minister školstva Martin Fronc zodpovedný aj za vedu. Podľa neho je právna úprava, ktorú navrhuje EK, v rozpore s našou legislatívou. V SR je výskum bez zdravotnej indikácie na ľudských plodoch a zárodkoch zakázaný. Experti z rezortu školstva si myslia, že SR by mala podporiť financovanie takých výskumných projektov, ktoré sa zameriavajú na využitie somatických (adultných, čiže dospelých) buniek.
Fronc navrhuje, aby Slovensko s touto pozíciou vystúpilo 27. novembra v Bruseli na Rade ministrov pre konkurencieschopnosť, ktorá sa bude zaoberať bioetickými problémami. Argumentovať chce tým, že výskum na somatických bunkách už vedci uskutočňujú vyše 20 rokov a získali mnohé terapeutické aplikácie. Kultúry kmeňových buniek z embrya boli získané len približne pred piatimi rokmi a ich terapeutické využitie zatiaľ nie je známe.
Podľa návrhu EK bude môcť veda využiť tzv. nadpočetné embryá, ktoré vzniknú pri oplodneniach v skúmavke. Komisia bude financovať takéto projekty len v tých krajinách, kde to nie je zakázané. Podľa materiálu Ministerstva školstva SR však v diskusii o tomto návrhu pôjde o principiálny postoj, či je možné z prostriedkov EÚ podporiť taký výskum, ktorý je v niektorom členskom štáte neprípustný.
SR v súčasnosti nemá v právnom systéme úpravu, ktorá explicitne upravuje získavanie a využitie kmeňových embryonálnych buniek vytvorených metódami asistovanej reprodukcie. MŠ SR sa však opiera o Dohovor o ľudských právach a biomedicíne a vychádza aj zo zákona o zdravotnej starostlivosti, podľa ktorého "overovanie bez zdravotnej indikácie nemožno vykonať na ľudských plodoch a zárodkoch."