
Robert Fico cez víkend v Nitre ohlasoval veľký zápas s koalíciou o zákaz privatizácie prirodzených monopolov. Vľavo podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. FOTO SME – JANA BEŇOVÁ
BRATISLAVA – Veľký zápas Smeru s vládnou koalíciou sľubuje líder strany Robert Fico. Parlament dnes schvaľuje zákon o veľkej privatizácii, ktorý umožní doprivatizovanie tzv. strategických podnikov.
Bude to jeden z najväčších súbojov medzi opozíciou a vládnou koalíciou, hovoril cez víkend Fico.
Vládne strany sú však pokojné a čakajú, s akou taktikou a zámermi Smer príde. „Opozícia sa snaží robiť bitku zo všetkého,“ povedal podpredseda parlamentu za SMK Béla Bugár.
Ficovi prekáža, že popri zmluvách existujú aj protokoly, ktoré umožňujú vlastníkom 49-percentného balíka akcií SPP prednostnú kúpu ďalších 3 percent akcií. Smer preto navrhne, aby sa zákonom zakázali tzv. protokoly, a to aj tie, čo sú už pri existujúcich zmluvách.
Fico sa neobáva retroaktivity takého zákona. Tvrdí totiž, že týmito protokolmi sa v minulosti obchádzal zákon o veľkej privatizácii, že si menšinoví vlastníci dopredu vyhradili ďalšie percentá akcií na úkor štátu.
Minister hospodárstva Pavol Rusko tvrdí, že nie je možné predávať 49 percent akcií „naoko a pod stolom zvyšné dve-tri percentá“. Zároveň sa s privatizáciou nemieni ponáhľať. „Sú podniky, ktoré nechceme doprivatizovať,“ povedal a spomenul práve SPP a Transpetrol.
Predseda hospodárskeho výboru Ján Rusnák z SDKÚ povedal, že pri hlasovaní o zákone musí zvíťaziť zdravý rozum. „Treba si uvedomiť dôsledky. Môžu viesť k tomu, že podnikateľská sféra zneistí. V pohode očakávam, čo pán Fico predloží,“ povedal.
Opozičné HZDS je síce tiež proti doprivatizácii podnikov, ale na veľkú bitku sa nechystá. „Nebudeme to stavať na melodráme o výpredaji rodinného striebra,“ poznamenal včera podpredseda HZDS Sergej Kozlík. A to aj napriek tomu, že hovorí o 10 až 15 miliardách, o ktoré štát ročne prichádza v rozpočte vinou veľkej privatizácie.
Platný zákon o veľkej privatizácii neumožňuje predaj viac ako 51 percent akcií v prirodzených monopoloch. Podľa novej úpravy o tom, koľko percent akcií štát odpredá a koľko si ešte ponechá, rozhodne z prípadu na prípad vláda s tým, že sa k tomu vyjadrí aj parlament.
Pri hlasovaní o zákone bude pre koalíciu opäť dôležitý postoj nezávislých poslancov. Jeden z nich, exminister Robert Nemcsics, včera povedal, že ak by sa malo automaticky pristúpiť cez túto novelu zákona k doprivatizácii, tak by mal s jej podporou problém. Za prijateľný však považuje zámer, že zákon hovorí len o možnosti doprivatizácie tak, že každý podnik sa bude v prípade predaja posudzovať osobitne vo vláde a v parlamente.
IGOR STUPŇAN