Bratislava 11. novembra (TASR) - Parlament dnes vyslovil súhlas s ratifikáciou Kartagenského protokolu o biologickej bezpečnosti, ktorý je vykonávacím dokumentom k Dohovoru o biologickej diverzite.
Jeho cieľom je prispievať k zabezpečovaniu primeranej úrovne ochrany v oblasti bezpečného transferu, používania a iného nakladania so živými geneticky modifikovanými organizmami (GMO), ktoré môžu mať negatívne účinky na ochranu a trvalo udržateľné využívanie biologickej rôznorodosti. Protokol berie do úvahy aj riziká pre zdravie ľudí a osobitný dôraz kladie na cezhraničný pohyb GMO.
Protokol nadobudol platnosť 11. septembra tohto roku. Slovensko sa aktívne zúčastňovalo na jeho príprave, podpísalo ho v máji 2000. Stalo sa jedným zo 103 štátov, ktoré doteraz dokument parafovali.
Hnutie Greenpeace kritizovalo rezort životného prostredia, že sa oneskorilo s prípravou na ratifikáciu Kartagenského protokolu. Vláda totiž ešte v roku 2001 prijala uznesenie, ktorým uložila ministerstvám, aby pripravili podmienky na ratifikáciu do konca roka 2002.
Greenpeace považuje protokol za veľmi významný, pretože vytvára podmienky na to, aby jeho zmluvné krajiny na základe princípu predbežnej opatrnosti pri pochybnostiach zakázali dovoz "živých" GMO.
Rezort sa bránil tým, že neboli vytvorené vhodné podmienky na ratifikáciu. Chýbal zákon o GMO, ktorý parlament schválil vo februári minulého roku, ako aj odbor, ktorého pracovníci by sa problematike systematicky venovali.
Poslanci stihli dnes schváliť aj vládny návrh zákona o zmiernení hmotnej núdze. Vzali tiež na vedomie správy o poľnohospodárstve a potravinárstve a o lesnom hospodárstve v SR na tento rok, ako aj správy o plnení štátneho rozpočtu a o menovom vývoji za prvý polrok tohto roku.