ektívnych kritérií. Poslanci však v druhom čítaní schválili pozmeňovací návrh poslankyne Márie Sabolovej, čím sa sídlo úradu z Kežmarku presunulo do Starej Ľubovne. "Problémy vznikajú aj z toho, že Spiš bol necitlivo rozdelený do dvoch krajov“, uviedol na tlačovej besede Soliar. Súčasný okres Levoča bude patriť pod Poprad. Pričlenením Kežmarku k Popradu by vznikol obvod s vyše
200 000 obyvateľmi.
Už takmer mesiac prebieha petícia za umiestnenie sídla územného úradu v Kežmarku. Doteraz sa pod petíciu podpísalo približne 12 000 obyvateľov okresu Kežmarok. „Nežiadame nič na úkor Starej Ľubovne“, zdôraznil J. Soliar. Predstavitelia okresu a petičného výboru chcú dosiahnuť zmenu zákona, ktorou by sa Kežmarok stal sídlom územného úradu. „Okresy Svidník a Stropkov sú dokopy menšie ako okres Kežmarok a napriek tomu budú sídlami obvodov“, doplnil J. Soliar.
Základné charakteristiky okresov Kežmarok a Stará Ľubovňa sú v prospech umiestnenia úradu v Kežmarku. Väčší počet obyvateľov (Kežmarok 64 007, Stará Ľubovňa 51 101), viac ako dvojnásobný počet evidovaných nezamestnaných (KK 8 192, SL 3 146), takmer dvojnásobne vyššia miera nezamestnanosti (KK 22,61 %, SL 12,3 %), niekoľkonásobne vyšší počet nezamestnaných na jedno voľné pracovné miesto (KK 64, SL 9). "Kde inde sa majú riešiť problémy, ak nie tam, kde sú“, povedal J. Soliar.
Nevyhovujúca je podľa Jána Soliara aj dopravná dostupnosť obyvateľov obcí z Kežmarku do Starej Ľubovne. Celá dopravná infraštruktúra bola roky orientovaná na mesto Poprad. Väčšie vzdialenosti, zvýšené náklady na cestovanie, časové straty a oddialenie výkonu štátnej správy od občana sú ďalšími negatívami presunu sídla úradu do Starej Ľubovne.
Kežmarok ponúka podľa prednostu umiestnenie všetkých špecializovaných úradov štátnej správy v jednej budove, čo nebude možné v Starej Ľubovni napriek tomu, že tam tohto roku otvorili novú budovu okresného úradu práce. Tá však podľa Soliara kapacitne nevyhovuje.