
Ministri dopravy a financií Pavol Prokopovič (vľavo) a Ivan Mikloš debatovali o vládnom zákone o privatizácii, ale do parlamentnej rozpravy sa príliš nezapájali. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – O možnosti doprivatizovať štátne podiely v tzv. strategických podnikoch včera rozhodoval parlament. Do súkromných rúk môže byť ešte prevedený majetok za asi 82 miliárd korún.
Podpredseda vlády Mikloš zákon odôvodňoval obmedzením vplyvu štátu na chod podnikov, ktorým sa zlepší fungovanie. Opozícia nesúhlasila a tvrdila, že zámery vlády sú v rozpore s národnými záujmami. „Dnes už nikto nezatelefonuje do Slovenskej sporiteľne: dajte úver môjmu kamarátovi,“ povedal Mikloš s poukazom na možnú korupciu v bankách, keď boli v rukách štátu.
Podľa súčasného zákona si štát musí ponechať v prirodzených monopoloch majetkovú účasť aspoň 51 percent. Nový zákon túto podmienku ruší. O privatizácii bude z prípadu na prípad rozhodovať vláda.
Líder Smeru Robert Fico politikom z koalície vyčítal, že v roku 1995 bránili privatizácie prirodzených monopolov, ale teraz ju úplne uvoľňujú. Navrhol, aby štát v podnikoch, kde má väčšinu, obsadil aj väčšinu kresiel v ich orgánoch. V spoločnostiach, kde to tak nie je, by Fico chcel do konca roka personálne zmeny.
Fico zaútočil aj na jeden z hlavných argumentov pre privatizáciu a to odovzdať manažment firiem do schopnejších súkromných rúk. Tvrdil, že strategické podniky menšinoví vlastníci „ovládli“, čo je „kolosálny podvod“. Štát podľa neho vôbec nekontroluje napríklad Slovenský plynárenský priemysel, hoci tam má väčšinu. Vládni poslanci sa do diskusie zapájali len sporadicky.
Fico presadzoval tiež uznesenie, aby vláda predložila všetky zmluvy, ich prílohy a opčné protokoly, ktoré podpísala pri predaji 49 percent akcií doteraz sprivatizovaných prirodzených monopolov. Dzurindovu vládu obvinil, že robí politiku medzinárodných finančných inštitúcií, ako je Svetová banka. Varoval, že Slovensko môže byť banánovou republikou.
„Zahraniční investori majú záujem nás vycicať,“ podporil svojho šéfa poslanec Smeru Bohumil Hanzel. Spomenul vlastnú firmu. Väčšinu akcií totiž predal holandskej spoločnosti, ktorá vraj na rozdiel od neho neustále hospodári so stratou.
Poslanec HZDS Sergej Kozlík povedal, že doprivatizácia strategických podnikov je aj o tom, či sa uprednostnia „krátkodobé príjmy“ na preklenutie „čiastkových problémov“ vlády. „Vláda si ide vyrobiť samoobsluhu z privatizácie strategických podnikov,“ tvrdil.
Niektorí poslanci koalície vystúpili s pozmeňujúcimi návrhmi. Poslanec ANO Jirko Malchárek navrhol, aby výnosy z privatizácie mohli ísť aj na krytie „významných investícií“. Peniaze na prilákanie investorov nedávno žiadal jeho stranícky šéf minister hospodárstva Pavol Rusko. O použití peňazí by rozhodovala vláda.
Jarmila Tkáčová z SDKÚ požadovala, aby sa nemohli privatizovať vodné toky a pozemky, ktoré tvoria korytá vodných tokov.
V čase našej uzávierky mali poslanci o zákone hlasovať. (sp)