Vstup Maďarska do Európskej únie komplikuje ďalší spor, ktorému zahraničie ťažko rozumie. Spor je o to absurdnejší, že všetky štyri maďarské parlamentné strany vstup krajiny do únie oficiálne podporujú.
Ide o drobný detail volieb do európskeho parlamentu: hlasovanie na maďarských zastupiteľských úradoch v cudzine.
Maďarská opozícia požaduje, aby sa aj tam hlasovanie kontrolovalo podobne ako doma. Chcú, aby na každej ambasáde pôsobila volebná komisia zložená zo zástupcov 7 strán, ktoré do európskeho parlamentu kandidujú, troch sčítačov hlasov a notára.
Opozícia svoju žiadosť odôvodňuje tým, že úradníkom na ambasádach, ktorí za normálnych okolností voľby vrátane počítania hlasov zabezpečujú, nemožno dôverovať.
Podľa vlády by však vyslanie 11-členných delegácií na každú z asi 70 maďarských ambasád v rôznych kútoch sveta vyšlo na 450 miliónov forintov (asi 75 miliónov slovenských korún).
Podľa odhadu maďarských médií pritom ide zhruba o 3-tisíc hlasov. Na niektorých ambasádach dokonca veľmi pravdepodobne príde menej voličov ako členov volebnej komisie, ktorí kvôli nim do danej krajiny pricestujú.
Opozícia pre tento bod pred týždňom v parlamente odmietla vládny návrh zákona o voľbách do európskeho parlamentu.
Definitívne riešenie nepriniesli ani včerajšie konzultácie štyroch parlamentných strán. Delegáti sa však podľa maďarskej agentúry MTI priblížili k možnému kompromisu. Jeho podstatou má byť návrh Fideszu, aby sporný bod o hlasovaní na ambasádach z návrhu zákona vyňali. Samotný zákon by tak bez problémov schválili a o hlasovaní v zahraničí by sa rokovalo ďalej.
„Jednoznačne navrhujeme, aby náklady na vyslanie straníckych delegátov zaplatili samotné strany,“ doplnil návrh o ďalší bod šéf parlamentného klubu strany János Áder. Vládne strany Fidesz totiž obvinili, že chce iba zaistiť svojim straníkom za peniaze daňových poplatníkov výlety po svete. Pôvodne Fidesz financovanie zo straníckych pokladníc nespomínal. Samotné strany sú navyše rovnako financované z daní.
Menšia koaličná strana SZDSZ už pred konzultáciami vyhlásila, že nezávisle od ich výsledku svojich delegátov na ambasády nevyšle. „Štát nie je cestovka,“ povedal predseda strany Gábor Kuncze.
Postoj Fideszu k vstupu do Európskej únie je už dva roky rozporný. Strana síce oficiálne členstvo podporuje, v praxi však jej politici hovoria viac ako o prínosoch o problémoch, ktoré podľa nich vstup spôsobí napríklad maďarským poľnohospodárom.
Nie je to prvý prípad, keď Fidesz naznačuje, že by mohli byť výsledky volieb sfalšované. Keď dovtedy vládnuca strana prehrala parlamentné voľby v máji minulého roku, politici Fideszu taktiež ešte dlho potom naznačovali, že voľby prehrali vďaka podvodu. Podľa politológov sa lídri strany takto chceli vyhnúť tomu, aby sa museli za výsledok volieb zodpovedať.

Beata
Balogová
