Bratislave v piatok o19:30 v Moyzesovej sieni. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa festivalu Lele Zemanová, na koncerte Gubajduliny zaznie jej koncert pre klavír a komorný orchester Introitus v podaní slovenskej klaviristky Eleonóry Škutovej a Štátneho komorného orchestra Žilina. Koncert bude zaujímavý aj stretnutím osobností rôznych kompozičných škôl Európy, ktoré sa predstavia pod taktovkou Leoša Svárovského.
Osobnosť Gubajduliny môžu milovníci súčasnej hudby bližšie spoznať aj na filmovom premietaní v sobotu o 11:00 v divadle Astorka Korzo´90 na námestí SNP v Bratislave. Po prvýkrát na Slovensku uvedú dokument o živote a tvorbe S. Gubajduliny "Passion of Life" (Vášeň života) z dielne nemeckej televízie 3sat. Po jeho skončení sa začne beseda so skladateľkou. Gubajdulina predstaví svoje diela aj v sobotu o 19:30 v Moyzesovej sieni. Na koncerte zaznejú diela pre osem, sedem a štyri violončelá, ako aj skladba pre flautu, harfu, violu a recitátora. Autorka bude hrať na hudobnom nástroji akvafón, ktorý je na Slovensku neznámy.
Vyvrcholením festivalu Melos-Étos bude uvedenie Gubajdulininho husľového koncertu Offertorium, inšpirovaného kresťanskou liturgiou. Na koncerte v nedeľu o 19:30 v bratislavskej Redute sa osobne zúčastní i skladateľka.
Kompozičný jazyk Sofie Gubajduliny (1931) vychádza z ruských, kaukazských a ázijských ľudových tradícií, ktoré autorka spracováva moderným spôsobom. Gubajdulina študovala klavír a kompozíciu na konzervatóriu v Kazani a roku 1959 ukončila postgraduálne štúdium na Moskovskom konzervatóriu. Roku 1975 založila spolu s Vjačeslavom Artymovom a Viktorom Suslinom skupinu Astreja pre improvizácie na zriedkavo používaných ruských, kaukazských a stredoázijských ľudových nástrojoch. Je nositeľkou viacerých medzinárodných cien, napríklad International Record Award S. Kusevického, Premio Franco Abbiato či Ruskej štátnej ceny.