o tých, ktorí boli prichytení pri čine," povedal minister vnútra Vladimír Palko. V takom prípade môžu orgány jedného štátu pokračovať s prenasledovaním aj na území druhej zmluvnej krajiny. Ak sa českí policajti dostanú na Slovensko, musia byť špeciálne označení a musia to oznámiť slovenským partnerom. "Ak by druhá zmluvná strana nesúhlasila s prenasledovaním, musí byť okamžite ukončené," dodal Palko. Takáto prax je podľa neho bežná aj v štátoch Európskej únie.
Zmluva, ktorú dnes schválila vláda, vymedzuje podľa Palka druhy trestnej činnosti, o ktorých si zmluvné strany vymieňajú informácie. "Je to najmä boj proti mafii, korupcii, terorizmu, obchodovaniu s ľuďmi a nelegálnej migrácii," spresnil Palko. Dodal, že sa zriadi stála ohlasovacia služba, cez ktorú sa Slovensko a ČR budú informovať o nelegálnych migračných tokoch. V dohode sa stanovuje, že Bratislava a Praha na hranici vytvoria spoločné pracoviská. Na základe zmluvy si budú poskytovať pomoc pri zisťovaní totožnosti, pri informáciách o vodičských preukazoch či o pôvode vecí ako sú strelné zbrane, strelivo a výbušniny. Spolupracovať budú pri poskytovaní ochrany svedkov a zabezpečení verejného poriadku na rôznych podujatiach.
Kabinet dnes odsúhlasil aj ďalší návrh z dielne ministerstva vnútra na uzavretie dohody medzi SR a Švédskym kráľovstvom o readmisii osôb, ktorá upravuje odovzdávanie a prijímanie Slovákov a Švédov, ako aj občanov tretích krajín. Podľa dohody budeme môcť do Švédska vrátiť cudzincov, ktorí k nám z tejto krajiny prídu nelegálne. Slovenská republika zatiaľ uzatvorila readmisné dohody s 15 štátmi. Patrí k nim Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Slovinsko, Macedónsko, Rumunsko, Francúzsko, Španielskom, Taliansko, Juhoslovanská zväzová republika, Ukrajina a Nemecko.