
Predstavitelia komunistickej strany sa pred výročím 17. novembra činia. Včera zorganizovali na Námestí SNP v Bratislave míting o nevyhnutnosti vypísať predčasné voľby, na ktorý prišlo približne 150 ľudí. Organizátori nezabudli ani na občerstvenie – prítomným ponúkli čaj s rumom.
FOTO SME – PAVOL MAJER

Na diskusiu o novembri 1989 v bratislavskom V-klube prišiel aj poslanec za KSS Karol Ondriaš (v popredí). Kňaza Antona Srholca, novinára Roberta Žitňanského z týždenníka Domino fórum, Antona Popoviča, ktorý zažil november ako študentský aktivista, a politológa Jozefa Majchráka po chvíli ledva pustil k slovu.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Zlosť a netrpezlivosť vyvolali v skupinke komunistov vedenej poslancom Karolom Ondriašom vety o neslobode v časoch socializmu. Diskusiu o novembri 1989 až do konca prerušovali ich výkriky nespokojnosti.
Debatu na tému 17. november 1989 Hrubá čiara za minulosťou? zorganizovali v predvečer výročia pádu komunizmu Ústav pamäti národa a Univerzitné pastoračné centrum v Bratislave. O novembri hovorili kňaz Anton Srholec, novinár Robert Žitňanský z týždenníka Domino fórum, Anton Popovič, ktorý zažil november ako študentský aktivista, a politológ Jozef Majchrák.
„Inak sa hovorilo doma, inak na verejnosti,“ spomínal Popovič, keď hovoril, prečo sa pridal k štrajkujúcim. „Protivilo sa mi existovať v spoločnosti, ktorá bola pokrytecká.“
Spomenul aj svoje prvé stretnutie s komunistickými pohlavármi, keď ako zástupca mládeže navštívil počas novembrových udalostí Úrad vlády. Medzi vtedajšími predstaviteľmi vlády a vysokých škôl bol okrem Gejzu Šlapku napríklad aj dnešný poslanec a šéf KSS Jozef Ševc. „Bol to pre mňa šok – tá demagógia, čo tam odznela,“ povedal Popovič. Zdôraznil, že najagresívnejšie z komunistov vystupoval práve Ševc. „Značka KSS by mala byť na indexe, podobne ako napríklad nacizmus!“
Komunistický poslanec Karol Ondriaš v prvom rade sa po tejto vete nezdržal a za podpory hlúčiku starých i mladých extrémistov vykríkol. Komunisti už potom nenechali nikoho dohovoriť, hoci moderátor ich žiadal o ohľaduplnosť.
„Som hrdý na to, že som komunista,“ volal Ondriaš. „Slovensko za socializmu, to bol jeden ekonomický a kultúrny zázrak,“ tvrdil. Neslobodu a prenasledovanie režimom vôbec nepripúšťal. Zopakoval aj svoju známu vetu o kapitalizme a zavraždených, prostitútoch a postihnutých vývojom.
„Pozíciu chudobných a postihnutých vidíte z poslaneckých lavíc, zatiaľ čo ja idem priamo od nich,“ odpovedal pokojne Srholec. „Ide o to, aby sme tú dobu, ktorú sme mnohí prežili, jednoducho neuzavreli,“ povedal. Ak sa vtedajšie krivdy nepotrestajú a nepomenujú, niekdajšie „potenciálne zlo a násilie veľmi ľahko hľadá nové podoby“.
Srholec pripomenul, že ponovembrové elity neboli pripravené na vládu. „Neboli sme pripravení, no oni áno, dostali sa k ekonomickým pákam,“ hovoril na adresu komunistov. (hr)