BRATISLAVA – V Iraku neustále zomierajú vojaci spojencov po útokoch teroristov a v niektorých európskych krajinách už začínajú najmä opozičné strany hovoriť, že treba vojakov stiahnuť.
Predvčerom zabili v Iraku 19 Talianov a na talianskeho premiéra Silvia Berlusconi sa doma zvyšuje tlak, aby vojakov stiahol. Po nedávnej smrti jedného vojaka rastie nervozita aj v Poľsku.
Slovenskí politici zatiaľ zotrvanie našich ženistov v Iraku podporujú, zdržanlivá je aj opozícia. Naši vojaci berú svoju situáciu realisticky a viac ako polovica z nich dokonca požiadala o predĺženie svojej účasti v irackej misii o ďalších šesť mesiacov.
„Napätie sa, samozrejme, nedá ignorovať, ale sme pevnou súčasťou koaličných síl a naši vojaci sú v pohode,“ hovorí veliteľ slovenských ženistov v Iraku Ondřej Novosad.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že z ministerstva obrany ani zahraničných vecí zatiaľ nedostali informáciu, že by o stiahnutí ženistov „mali vážnejšie diskutovať“. Podpredseda KDH Pavol Minárik by návrat našich vojakov považoval za nezodpovedný, lebo bezpečnosť Iračanov stále nie je zaručená. „Rozhodnutie, či tam vôbec ísť, sa malo zvažovať pred začiatkom akcie, nie keď už sú tam,“ povedal.
Predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč sa spolieha na to, že „agenda našej jednotky je humánna“, a preto nebudú cieľom teroristov. „Nemal by nastať dôvod utekať z boja,“ dodal.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák by radšej hovoril o tom, či sú naši vojaci dostatočne chránení. „Vytĺkať politický kapitál, keby došlo k niečomu zlému, by bolo nešťastné,“ povedal.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík nechcel hovoriť za svoju stranu, ale postoj ministerstva zahraničia považuje za primeraný. „Treba však rýchlo monitorovať pozície ďalších európskych krajín a mali by sme byť v ich prúde,“ dodal.
Iná situácia je v Taliansku. „Dvanásty november je taliansky 11. september,“ povedal taliansky minister obrany Antonio Martino. Jeho slová zazneli v Násiríji, kde v stredu pri samovražednom atentáte na taliansku policajnú stanicu zabili podľa rôznych zdrojov 28 až 31 ľudí. Devätnásti z nich boli Taliani.
Hoci v Taliansku silnie tlak na premiéra Silivia Berlusconiho, ten hovorí, že sa nedá zastrašiť teroristami.
Podobné názory ako talianska opozícia má aj poľská. Po smrti prvého poľského vojaka v Iraku Hieronima Kupczyka vyzývala na ukončenie poľskej účasti v Iraku.
Samovražedný útok v doteraz pokojnej Násiríjie a celkovo zhoršujúca sa bezpečnostná situácia otriasli aj odhodlaním Japonska poslať do Iraku svojich vojakov. Zatiaľ zostávajú doma rovnako ako 2000 Juhokórejčanov z pôvodne avizovaného 5000-členného kontingentu.
Stúpajúci počet koaličných obetí a neschopnosť čeliť útokom militantných skupín núti Američanov meniť taktiku. Podľa denníka Washington Post sa chcú z Iraku stiahnuť do jesenných prezidentských volieb. Civilný správca krajiny Paul Bremer dostal za úlohu vypracovať časový plán prechodu moci do rúk Iračanov. (rf, mik)
Cerovský: NATO nás žiada o pomoc v Afganistane
BRUSEL – NATO žiada členské i partnerské krajiny vrátane Slovenska o pomoc pri mierovej misii v Afganistane, ktorej chýbajú kapacity v jednotlivých typoch jednotiek i štáboch. Po dvojdňovom rokovaní Vojenského výboru NATO v Bruseli to včera povedal náčelník generálneho štábu Milan Cerovský.
Je tu požiadavka aliancie, aby sme aj my prispeli, ako aj všetci ďalší k zlepšeniu situácie v tejto operácii, povedal Cerovský. Podľa jeho slov má už Slovensko istú predstavu a o konkrétnych úlohách pripravuje rozhodnutie.
Nepredpokladáme, že by náš príspevok mal byť nejaký významný, ale zrejme by sme mali nejakým spôsobom prispieť, povedal. Naznačil, že Slovensko by mohlo ponúknuť jednotky, ktoré sa už presadili v iných medzinárodných misiách, ale tiež špecialistov, ktorých zatiaľ do zahraničia nevyslala. (tasr)