Bratislava 14. novembra (TASR) - Svedeckými výpoveďami ôsmich bývalých vysokých príslušníkov Slovenskej informačnej služby (SIS), vrátane oboch exriaditeľov Ivana Lexu a Vladimíra Mitra, dnes na Okresnom súde Bratislava 1. pokračoval miliónový spor na ochranu osobnosti medzi podnikateľom Robertom Krajňákom a SIS.
Medzi svedčiacimi expríslušníkmi boli aj štyria bývalí obvinení v prípade zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do Rakúska. Podnikateľ okrem ospravedlnenia za údajný zásah do svojich práv pri príprave kompromitácie zo strany tajnej služby za éry Lexu požaduje od SIS aj 6,5 milióna korún ako nemajetkovú ujmu. Tvrdí, že kauza mu spôsobila problémy v podnikaní. SIS "rozpracovala" moju osobu za účelom diskreditácie, konštatoval pre TASR. Krajňák totiž v novembri 1995 inzeroval v denníku SME v rámci petičnej akcie otázku Ste za odvolanie Vladimíra Mečiara z funkcie predsedu vlády SR?. Práve celostranový inzerát v denníku podľa Krajňáka odštartoval aktivity tajnej služby voči jeho osobe. Meno podnikateľa Krajňáka sa vyskytlo i v Mitrovej správe o činnosti SIS z februára 1999, ktorú predniesol v parlamente. Malo ísť o prípravu na diskreditáciu podnikateľa, ktorý stál za inzerátom proti Mečiarovi.
Samotný exriaditeľ SIS Mitro dnes vypovedal pred senátom vyše hodinu. Mitro pre TASR potvrdil, že to čo predniesol vo februári 1999 v parlamente, reálne zodpovedá stavu v SIS, aký našiel po nástupe do služby po Lexovi. "V súvislosti s podnikateľom Krajňákom bola pripravovaná nejaká diskreditácia, ale či bola nejaká diskreditácia to sa nezistilo," spresnil Mitro.
Spomedzi svedkov najkratšie - desať minút vypovedal bývalý námestník SIS Jaroslav Svěchota. "K uvedenému prípadu nemám čo konkrétne povedať," dodal. Jeho nadriadený Ivan Lexa sa po viac ako hodinovej výpovedi odmietol vyjadriť ku kauze. Podľa zdroja z prostredia justície jeden zo svedkov uviedol, že SIS sa o Krajňáka zaujímala, nakoľko ho upodozrievala z prípravy atentátu na vtedajšieho premiéra Mečiara.
Právny zástupca SIS tvrdí, že v prípade Krajňáka tajná služba zákon neporušila.
SIS v roku 1995 požiadala príslušný súd o vydanie súhlasu na odpočúvanie Krajňáka. V návrhu tvrdili, že je podozrivý z vyzvedania tajných informácií od bývalých vojakov.
Pojednávanie odročili na neurčito.