SME

Na šéfa prokuratúry sú traja kandidáti

BRATISLAVA – Generálneho prokurátora bude parlament voliť začiatkom decembra z troch kandidátov. Ide o jednu z najvýznamnejších ústavných funkcií.

Koalícia nemá spoločného kandidáta, navrhnutý je Trnka, Bernát a Ernest

Poslanec SDKÚ Ivan Šimko navrhol hlavného vojenského prokurátora Dobroslava Trnku, poslanec HZDS Tibor Cabaj riaditeľa Úradu špeciálneho prokurátora Jána Bernáta a poslanec ANO Jirko Malchárek trestného prokurátora Vojtecha Ernesta.

Podľa informácií SME má najväčšie šance na zvolenie Trnka, ktorého by mali podporiť SMK, KDH, časť SDKÚ, Smer a KSS. „Spočítali sme to a malo by to vyjsť,“ povedal SME člen vládnej koalície, ktorý nechce byť menovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Sám Šimko nevedel Trnkove šance odhadnúť. „Nezáväzne som sa rozprával s niektorými poslancami, ale nemožno hovoriť o nejakom rokovaní.“

Ján Bernát povedal, že Cabaj si ho vybral, „lebo verí v moje odborné schopnosti a objektivitu“. Nebojí sa, že bude spájaný s HZDS, lebo z ich poslancov „nikoho bližšie nepoznám“.

Podpredseda ANO Jirko Malchárek, ktorý navrhuje Vojtecha Ernesta, povedal, že Ernest je jeho osobným kandidátom, predseda strany Pavol Rusko mu však nomináciu schválil. „Je to človek, na ktorého som posledné týždne dostal tie najlepšie referencie, netreba za tým hľadať nič špeciálne,“ dodal Malchárek.

Šimko navrhol Trnku, lebo s ním má dobré skúsenosti ako minister obrany. „Som presvedčený, že je to človek, ktorý nie je zviazaný so žiadnou záujmovou skupinou a politickou stranou. Táto kvalifikácia je v dnešnej dobe vhodná na generálneho prokurátora.“

SkryťVypnúť reklamu

„Poznáme sa tri-štyri roky,“ povedal o Šimkovi Trnka a dodal, že pracovne so Šimkom ešte ako ministrom niekoľkokrát rokoval. Oslovili ho aj iní politici. „Boli to všetko návrhy na rokovania, ku ktorým by mohlo dôjsť potom, keď budem navrhnutý.“

Trnka nie je kandidátom poslaneckého klubu SDKÚ. „Zatiaľ som to s poslaneckým klubom nekonzultoval, ale budem sa uchádzať o jeho podporu aj v klube,“ povedal Šimko. O Ernestovi a Bernátovi, ktorých navrhujú ANO a HZDS, Šimko povedal: „Nie je dobré, aby sa osoba prokurátora spájala s akoukoľvek stranou.“ Na otázku, či jeho nominácia nie je tiež politická, odpovedal: „Práve preto, že ho navrhujem ako bývalý minister obrany bez toho, aby som to konzultoval s politickými klubmi, nie je straníckym nominantom.“

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec SDKÚ Roman Vavrík uznáva právo Šimka dať vlastný návrh a aj Trnkove kvality. Šimko však podľa neho nemôže očakávať, že Trnku poslanci za SDKÚ automaticky podporia. Šimka kritizoval, že sa v poslednom čase snaží konať vždy inak ako poslanecký klub. Zatiaľ nepovedal, koho SDKÚ podporí.

Budeme o tom rokovať, povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. „Všetko zvážime a potom sa rozhodneme.“ Bárdos povedal, že je veľmi pravdepodobné, že SMK podporí jedného z navrhnutých kandidátov.

„Je predčasné povedať, koho podporíme,“ tvrdí predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. „S vysokou pravdepodobnosťou podporíme jedného z týchto troch kandidátov,“ dodal.

Podpredseda Smeru Robert Kaliňák povedal, že podporu zvážia. Na otázku, či sa môže stať, že nezahlasujú ani za jedného kandidáta, odpovedal: „Nemyslím si to.“

SkryťVypnúť reklamu

Sergej Kozlík z HZDS povedal, že Cabaj si vybral Bernáta na základe bližšie neurčených odporúčaní. „Je to skôr odporúčanie po inej linke než politickej,“ tvrdí Kozlík. Vie, že už prebehli aj prvé rokovania o podpore pre Bernáta. „Neviem bližšie, s ktorými stranami.“

Ladislav Polka z Ľudovej únie tvrdí, že so stranou nikto nerokoval. „Sú to jednostranne odpálené návrhy bez vzájomných rokovaní,“ vyhlásil. V utorok ĽÚ rozhodne o podpore niektorého z kandidátov. Polka si myslí, že Trnka bude mať ťažkú pozíciu, lebo ho navrhol iba sám Šimko.

Komunisti sa chcú najskôr so všetkými troma uchádzačmi rozprávať. „Budeme sa rozhodovať po rokovaní s nimi,“ oznámil poslanec Karol Fajnor.

Všetky kandidatúry ešte prerokuje ústavný výbor. Podľa hovorcu predsedu parlamentu Michala Dytterta ak ani jeden z kandidátov nezíska 76 hlasov, do ďalšieho kola postúpia prví dvaja kandidáti. Druhé kolo by bolo v januári.

SkryťVypnúť reklamu

Prokuratúra je u nás silnejšia ako inde

BRATISLAVA - Postavenie generálneho prokurátora a prokuratúry považujú niektorí odborníci za prisilné. Je pozostatkom systému, v akom pracovala prokuratúra pred rokom 1989.

Má postavenie samostatného ústavného orgánu a nie je podriadená výkonnej moci. Systém prokuratúry je monokratický. Nadriadený prokurátor môže zrušiť rozhodnutie svojho podriadeného a napríklad zastaviť už raz začaté trestné konanie. Podriadený prokurátor má možnosť takýto príkaz odmietnuť, len ak má pocit, že je protizákonný.

Generálny prokurátor má pomerne veľkú moc. Môže vydávať stanoviská, ktoré sú záväzné pre všetkých prokurátorov. Riadi a kontroluje činnosť všetkých prokuratúr.

„V zásade platí, že generálny prokurátor si môže vyhradiť rozhodovanie o určitých veciach, ktoré patria do právomocí orgánov prokuratúry,“ povedal pre SME predčasom ústavný právnik Ladislav Orosz. Napriek tomu si myslí, že deľba moci medzi ústavnými orgánmi tieto možnosti účinne obmedzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny prokurátor sa môže s rôznymi podnetmi obracať na Ústavný a Najvyšší súd. Má právo zúčastňovať sa s poradným hlasom na schôdzach vlády. Zúčastňuje sa aj na zasadnutí parlamentu a výborov, prípadne pléna Najvyššieho súdu. (rp)

Aká je pôsobnosť generálneho prokurátora vo vzťahu k prokuratúre a štátnym orgánom

* Generálny prokurátor riadi a kontroluje činnosť všetkých prokuratúr vrátane vojenských prokuratúr.

* V záujme jednotného uplatňovania zákonov vydáva generálny prokurátor stanoviská, ktoré sú záväzné pre všetkých prokurátorov.

* Generálny prokurátor vydáva tiež právne a organizačné akty.

* Generálny prokurátor podáva Národnej rade raz za rok správu o činnosti prokuratúry, z ktorej vyplývajú jej poznatky o stave zákonnosti. Predsedovi Národnej rady predkladá podnety na prijatie zákonov, ich zmeny a doplnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidáti - kto je kto

DOBROSLAV TRNKA (40) - hlavný vojenský prokurátor. Predtým robil šesť rokov vojenského obvodného prokurátora. Známym sa stal, keď jeho úrad začal vyšetrovať nelegálne odpočúvanie denníka SME. Tvrdí, že jeho kandidatúra nemôže byť podmienená žiadnymi personálnymi návrhmi okrem prvého námestníka. „Každý nový generálny prokurátor má právo obklopiť sa ľuďmi, s ktorými chce tráviť sedem rokov.“

VOJTECH ERNEST (49) - pochádza zo Spišskej Novej Vsi, kde robil prokurátora. Krátko stážuje na Generálnej prokuratúre. Jirko Malchárek z ANO, ktorý ho navrhuje, povedal: „Je dobré, že o ľuďoch, ktorí sú kandidátmi na takéto pozície, verejnosť veľa nevie. Napríklad to, čo sa udialo okolo vedenia v SIS, je preexponované.“ Ernest podľa Malchárka robí celý život prokurátora a dostal o ňom len pozitívne informácie.

SkryťVypnúť reklamu

JÁN BERNÁT (51) - riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora. Začínal ako podnikový právnik v Detve, pracoval na prokuratúre v Nových Zámkoch, v Komárne, v Nitre, šesť rokov robil advokáta. V rokoch 1999 - 2000 bol krajským prokurátorom v Košiciach. Bernátov úrad v posledných týždňoch napríklad zastavil trestné stíhanie vo veci úniku informácie z bezpečnostného spisu Jána Mojžiša, či nedal súhlas na stíhanie Pavla Ruska. (mož)

Autor: MONIKA ŽEMLOVÁROMAN PATAJ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu