Bratislava 16. novembra (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) navrhuje zvýšenie poplatkov za ukladanie na skládky. Podľa ministra Lászlóa Miklósa rezort presadzuje trend, aby sa na skládky ukladalo čo najmenej odpadu.
Ide o nevyhnutný krok, lebo Európska únia, ktorej členom sa stane Slovensko na budúci rok, nepočíta od roku 2007 s budovaním nových skládok. Do popredia sa tak musia dostať iné spôsoby zneškodňovania odpadov - separovaný zber, recyklácia a podobne.
Poplatky sa budú určovať podľa druhu uloženého odpadu. Inak budú stanovené poplatky za inertný, špeciálny, nebezpečný či ostatný odpad. V rámci komunálneho odpadu sa bude prihliadať na to, koľko zložiek je z neho vytriedených. Čím viacej sa vyseparuje, tým bude poplatok nižší, zdôraznil minister.
Dopad normy na obyvateľstvo bude 325 miliónov korún, čo predstavuje ročne okolo 65 korún na osobu. Tieto prostriedky sa však vrátia späť obciam alebo ich dostanú vyššie územné celky (VÚC). Použiť sa majú na aktivity v odpadovom hospodárstve, ktoré povedú k obmedzeniu vzniku odpadov a k ich zhodnoteniu.
V rokoch 2004 až 2006 budú poplatky rozdelené medzi obce a VÚC rovnako. V období od 2007 do 2008 by 30 percent malo ísť obciam a zvyšných 70 percent VÚC. Očakáva sa, že pri postupnom zvyšovaní poplatkov pribudne do rozpočtu VÚC v roku 2008 vyše pol miliardy Sk. Príjmy VÚC budú tvoriť základ pre čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ.
Zákon, ktorý by mal začať platiť od 1. januára budúceho roku, prešiel prvým čítaním. Na decembrovej schôdzi by ho mal parlament definitívne prijať.