Bratislava 17. novembra (TASR) - Rokovacie tímy koaličných strán budú v utorok ráno v centrále SDKÚ diskutovať o návrhu nového zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorého prijatie na schôdzi vlády zablokovala Aliancia nového občana (ANO).
Liberáli uprednostňujú zmenu počtu volebných krajov z navrhovaných štyroch na osem a rovnako aj zmenu pomerného volebného systému na zmiešaný.
Návrh nového volebného zákona predpokladá rozdelenie Slovenska na štyri volebné kraje - Bratislavský, Západoslovenský, Stredoslovenský a Východoslovenský. Voľby by sa mali podľa neho uskutočniť v jeden deň, v sobotu a prostredníctvom pošty by sa ich mohli zúčastniť aj Slováci žijúci v zahraničí. Návrh súčasne počíta so zložením volebnej kaucie 500 tisíc korún pre kandidátku v každom volebnom obvode a so zachovaním pomerného systému.
Koaliční lídri prerokujú aj návrh návrh vládneho nariadenia, ktorým sa vydáva zoznam obcí, kde žije aspoň 20 percent príslušníkov národnostných menšín. Návrh nariadenia z dielne Ministerstva kultúry SR, ktoré na základe sčítania obyvateľstva z roku 2001 sleduje vývoj pomeru menšinového obyvateľstva, na rokovaní vlády vetovala Strana maďarskej koalície (SMK). Jej cieľom je znížiť 20-percentný prah, čo je zákonom stanovená hranica na používanie menšinového jazyka v úradnom styku a právo používať dvojjazyčné tabule, na 10 percent.
SMK tvrdí, že zníženie kvóra by najviac prospelo rómskej a rusínskej menšine.
Podľa návrhu nariadenia by 14 obcí stratilo právo používať v úradnom styku maďarský jazyk a naopak tri nové by ho získali.
Kým v roku 1991 existovalo 512 obcí, v ktorých žilo aspoň 20 percent príslušníkov maďarskej menšiny, na základe sčítania z roku 2001 je to len 501 obcí. Z pôvodného zoznamu vypadla napríklad Kalná nad Hronom, či Telince a do nového pribudli tri obce - Belín v okrese Rimavská Sobota, Obid v okrese Nové Zámky a Lesenice, ktoré patria do okresu Veľký Krtíš.
Očakáva sa, že diskusia sa dotkne aj obsadenia postu šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). SMK už avizovala, že ak jej kandidáta neodsúhlasí ANO, tak navrhne, aby sa funkcie nastálo ujal dočasne poverený šéf úradu Matej Sudor.
SMK čaká na oficiálne vyjadrenie liberálov k ich nominantovi už štyri týždne a bez ich súhlasu nemôže osloviť ďalších koaličných partnerov. ANO by sa mala ku kandidátovi SMK vyjadriť práve na pôde Koaličnej rady.
Rokovacie tímy SDKÚ, ANO, SMK a KDH by sa mali venovať aj návrhu novely Ústavy SR, ktorá sa pripravuje z dôvodu vstupu SR do Európskej únie (EÚ).