Presne pred tromi rokmi Mikuláš Dzurinda a Ivan Šimko založili spolu SDKÚ, aby aj v slovenskom politickom živote pôsobila strana hodnôt. Presne z toho istého dôvodu teraz Šimko založil v SDKÚ Slobodné fórum proti Dzurindovi. Na Slovensku nie je ťažké založiť stranu či platformu hodnôt, ťažké je iba to, aby nimi naozaj boli.
Hoci platformisti vyhlásili, že budú „naďalej pôsobiť v poslaneckom klube SDKÚ“ a že im ide o to, aby v ňom presadili politiku „založenú na hodnotách“, je evidentné, že po nedeli sú pomery v koalícii iné, ako boli pred ňou. Celkove osem poslancov svojím podpisom dalo najavo, že si viac ako lojalitu k materskej strane cenia lojalitu k platforme. Ak si vyhradili právo nesúhlasiť s takými rozhodnutiami orgánov SDKÚ, ktoré budú v rozpore s pôvodnými hodnotami a programom únie, znamená to, že sa parlamentná aritmetika zmenila. Pred nedeľou boli poslanci rozdelení medzi koalíciu, opozíciu a nezávislými v pomere 74:72:4. Po nedeli môže koalícia spoľahlivo počítať len so 68 poslancami, opozícia ich má naďalej 72, nezávislí zostali dvaja (Danko a Nemcsics) a zvyšných 8 je v Šimkovej platforme. Týchto osem môže o každom rozhodnutí orgánu SDKÚ povedať, že je v rozpore s pôvodnými hodnotami a programom únie, lebo je to vec politického názoru. Poslankyne Martináková, Plháková a Navrátilová aj poslanci Šimko, Bódy, Tóth, Hurban a Opaterný správne a dobre kritizujú premiéra Dzurindu za obsah i štýl jeho politiky. Kritizovať niekoho iného, že robí politiku záujmov a mocenských manipulácií, je ľahké. Oveľa ťažšie sa robí vlastná politika, ktorá bude naozaj iná.
František Mikloško to povedal hneď po vzniku platformy: „Ak by Šimko nemal vo vzťahu ku koalícii požiadavky, vznik frakcie by nemal zmysel.“ Starý praktik z KDH nevylúčil, že neoficiálny šéf novej parlamentnej skupiny vznesie požiadavku, aby mu koalícia vrátila jeho ministerskú funkciu. Keby to Mikloško odhadol dobre, tak na Slovensku by bola „politika hodnôt“ len najpokryteckejším druhom politiky záujmov.

Beata
Balogová
