o by nadobudla kritické rozmery. Gross chce tiež monitorovať situáciu v lokalitách, kam slovenskí Rómovia smerujú a vypracovať prognózu dopadu na sociálny systém. Zároveň požaduje, aby česká vláda zintenzívnila dialóg so Slovenskom, uviedlo s odvolaním na analýzu českého ministerstva vnútra dnešné Právo. Podľa denníka žije v Českej republike asi 10 až 14 tisíc slovenských Rómov.
Vicepremiér Petr Mareš, zodpovedný za problematiku Rómov, by mal do konca roka navrhnúť priority pre rokovanie slovensko-českej pracovnej skupiny. Do polovice budúceho roka by mal vypracovať klasifikáciu rómskych lokálnych komunít v ČR podľa stupňa sociálnej závislosti. Zároveň má pripraviť miestne projekty na minimalizáciu rizík v najviac ohrozených lokalitách. Aj keď migrácia Rómov zo Slovenska nie je zatiaľ podľa analýzy masová, možno očakávať problémy s bývaním a na trhu práce. Gross podľa Práva upozorňuje, že po vstupe do Európskej únie budú mať migranti s prechodným pobytom možnosť evidovať sa na českých úradoch práce a následne žiadať o podporu v nezamestnanosti.
Migráciu slovenských Rómov podporujú rodinné väzby s českými Rómami, jazyková blízkosť, možnosť ľahšie sa zamestnať a zlepšiť si sociálnu situáciu. Za výrazný dôvod migrácie označuje analýza trvalý nedostatok pracovných miest na Slovensku, skrytú rasovú diskrimináciu na trhu práce, rozšírené úžerníctvo a od januára znížené sociálne dávky. Odhaduje, že v SR žije okolo 380 tisíc Rómov, v roku 2005 by ich malo byť pol milióna. Stále viac ich údajne uvažuje o azyle v ČR. Gross preto navrhne vláde zvážiť ochranné opatrenia proti zneužívaniu azylového konania. Ako píše Právo, koncentrácia migrantov v lokalitách, kde je výraznejší výskyt sociálne patologických javov a kriminality, sa môže stať podľa českého ministra vnútra závažnou hrozbou.