rhu je chrániť občana. "Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nemajú právo brať občana ako rukojemníka,“ zdôraznil minister. Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Peter Mihálik kontroval ministrovi slovami "My sami sme rukojemníkmi štátu.“
Ako Mihálik upozornil, štát je v zdravotníctve najväčším dlžníkom a lekárnici sú obeťou, napriek rozličným deklaráciám až donedávna lekárnici nedostali žiadne peniaze na oddlženie. "Za vyhrážky ani sľuby lieky nenakúpime,“ povedal Mihálik. SLeK zároveň konštatovala, že zákon má viacero legislatívnych nedostatkov a štát zasahuje do ústavných práv lekárnikov. Zajac odporučil komore, aby podala podnet na Ústavný súd SR.
Minister Zajac obhajoval návrh ANO tým, že prvoradé je zabezpečenie liekov pre občanov. SLeK podľa neho obmedzením starostlivosti prekročila hranice. Zároveň vyjadril presvedčenie, že nebude musieť prikročiť k vyhláseniu mimoriadnych podmienok, ktoré určuje novela zákona. Poslanec Pavol Paška (Smer) spochybnil spôsob, akým sa situácia rieši. "Je to zásah do ústavného práva na štrajk, aj keď Ústava SR pripúšťa možnosť, že zákon obmedzí právo na štrajk v profesiách spätých s ochranou života,“ povedal Paška. Ako dodal, k tomuto problému by mala byť širšia diskusia, aj na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR.