Bratislava 18. novembra (TASR) Ekonomická situácia verejných lekární sa zatiaľ nezmenila. Avizované financie, dovedna 1,5 miliardy korún, neboli dosiaľ poukázané na účty lekární. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré dnes večer prijala Rada Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) na mimoriadnom zasadnutí venovanom hodnoteniu aktuálnej situácie vo financovaní lekární.
"Rada odporúča majiteľom lekární, aby pri nákupe liekov postupovali v súlade so svojimi ekonomickými možnosťami. Finančné zdroje odporúča použiť prednostne na zaplatenie svojich dlhov, aby tým eliminovali riziko možnosti dostať sa do úpadku. Verejná lekáreň sa objednávaním liekov v prípade svojej dlhodobej platobnej neschopnosti vystavuje riziku trestného postihu podľa paragrafu 250 písmena f Trestného zákona," píše sa vo vyhlásení.
Rada vyzýva svojich členov, aby nepodliehali cielene vytváranej atmosfére škandalizovania, zastrašovania, vyhrážania sa a demagogickým vyhláseniam ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca na adresu lekárnikov. Súčasne vyzýva majiteľov verejných lekární, aby dôsledne a neodkladne uplatnili všetky zákonné prostriedky na uspokojenie svojich pohľadávok.
Vo vyhlásení Rada SLeK vyslovila plnú podporu funkcionárom komory, ako aj členom komory neoprávnene obviňovaných z porušovania zákonov. SLeK im poskytne plnú právnu podporu.
O ďalšom postupe rozhodne 16. snem SLeK, ktorý by sa mal uskutočniť ešte do konca novembra, informoval jej prezident Peter Mihálik.
K zatváraniu lekární z prevádzkových dôvodov a neobjednávaniu liekov pristúpili lekárnici po mnohých rokovaniach s predstaviteľmi štátu, ktorý im dlhuje najviac financií prostredníctvom zdravotných poisťovní. Minister zdravotníctva dnes vyzval lekárnikov, aby obnovili rokovania o oddlžení. SLeK definitívne odmietol oddlžovanie cez a.s. Veriteľ.