sku existuje model silného postavenia parlamentu a Európskeho výboru, ktorý prerokúva a schvaľuje postup členov vlády v niektorých otázkach ešte pred ich prerokúvaním v európskych inštitúciách. Ch. Mejdhal v tejto súvislosti podľa Hrušovského zdôraznil, že "vládu treba držať nakrátko". Členovia kabinetu totiž na rokovaniach v inštitúciách Európskej únie (EÚ) v mnohých prípadoch prijmú rozhodnutia, ktorých obsah sa musí stať súčasťou právneho poriadku krajiny. Rovnako to bude po vstupe do únie aj na Slovensku, dodal Hrušovský.
Predsedovia parlamentov diskutovali aj o pripravovanej európskej zmluve a prípadných referendách o nej. Mejdhal informoval slovenského partnera, že v Dánsku takéto referendum určite bude. Podľa Hrušovského však Mejdhal zatiaľ "nie príliš prekypoval optimizmom", či dánska verejnosť zmluvu podporí. Šéf Folketingetu zdôraznil, že výsledok referenda bude veľmi závisieť od toho, aká bude konečná podoba zmluvy. Dáni totiž chcú, aby zmluva zohľadňovala národné záujmy. Hrušovský osobne podporuje referendum o ústavnej zmluve aj na Slovensku. Predpokladá, že diskusia o tejto otázke bude u nás aktuálna po tom, ako bude známy definitívny obsah zmluvy. Hrušovský na stretnutí s Mejdhalom prisľúbil podporu Slovenska pre dánskeho kandidáta na tretieho tajomníka Výboru pre európske záležitosti Európskeho parlamentu (EP).
Program slovenskej parlamentnej delegácie v Dánskom kráľovstve pokračuje rokovaním so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí zodpovedným za európske záležitostí Carstenom Sondergaartom. Práve on nesie v Dánsku všeobecnú politickú zodpovednosť za koordináciu európskych záležitostí. Slovenská delegácia bude dnes ešte rokovať s členmi Európskeho výboru dánskeho parlamentu.
es;sy;fa