Podľa nich zostane na Slovensku zachovaný pomerný volebný systém a jeden volebný obvod, na čom sa dohodli predstavitelia vládnych strán.
Ministerstvo vnútra pôvodne navrhovalo rozdelenie územia na štyri volebné obvody, kým koaličná Aliancia nového občana (ANO) uprednostňovala osem, ktoré by kopírovali počet súčasných vyšších územných celkov. Koaliční lídri sa napokon dohodli na jednom volebnom obvode.
Zachovaním jedného volebného obvodu sa zníži aj volebná kaucia pre politické strany, ktoré pri jednom obvode zložia 500 tisíc korún. Pôvodný návrh bol 500 tisíc korún za každý obvod - ak by teda strana kandidovala vo všetkých štyroch volebných obvodoch, musela by zložiť dva milióny korún.
Návrh zákona o voľbách do Národnej rady SR zavádza aj možnosť hlasovania prostredníctvom pošty pre Slovákov, žijúcich v zahraničí a znižuje kvórum, potrebné na "prekrúžkovanie" konkrétneho poslanca do parlamentu, zo súčasných 10 na tri percentá hlasov.
Minister vnútra Vladimír Palko nepredpokladá, že pri prerokovávaní zákona v parlamente predloží niekto z poslancov pozmeňovací návrh, ktorý by zásadne zmenil počet volebných obvodov. "Jednak ten pozmeňovací návrh by bol dosť komplikovaný a neviem, či by to tí poslanci vedeli urobiť," povedal po rokovaní vlády.
Podľa zákona by sa najbližšie parlamentné voľby mali uskutočniť v jeden deň, v sobotu a na predvolebnej kampani, ktorá sa začne 21 dní pred voľbami, sa budú môcť zúčastniť aj komerčné elektronické médiá.
Kvórum na vstup do NR SR ostáva zachované - do parlamentu sa dostane strana, ktorá získa viac ako 5 percent hlasov. Koalícia dvoch až troch strán potrebuje 7 percent, koalícia štyroch a viacerých strán 10 percent. Zruší sa sedemdňové moratórium na publikovanie prieskumov verejnej mienky o preferenciách politických strán a 48-hodinové moratórium pred voľbami. V deň volieb nebude možné zverejňovať výsledky volebných prieskumov.