zvolať slovenskú komisiu, ktorá sa bude týmto problémom zaoberať. Csáky chce počkať aj na to, aké opatrenia schváli česká vláda. Čísla, ktoré hovoria o vysokom počte migrantov zo Slovenska do ČR však podľa neho nie sú potvrdené. Za nezmysel označil počty, ktoré zverejnili české médiá a podľa ktorých by malo v ČR žiť asi 10 000 až 14 000 slovenských Rómov. "Ja mám iné čísla," konštatoval Csáky, ktorý ich ale odmietol zverejniť s tým, že sú interné.
Za krajne nezodpovedné považuje Csáky vyjadrenia rómskych lídrov o tom, že rómske rodiny sa po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) chystajú do súčasných členských krajín, najmä do Veľkej Británie a Belgicka. "Asi nepochopili, čo je to integrácia," dodal. Podľa Csákyho občania nových členských štátov nebudú môcť zneužívať sociálny systém vyspelejších častí EÚ. "Takéto obavy boli aj keď sa integrovalo Španielsko a ukázali sa ako neopodstatnené, pohyby osôb trvali asi tak tri mesiace," konštatoval.
Česká vláda dnes schválila analýzu migrácie slovenských Rómov do ČR. Na návrh ministra vnútra Stanislava Grossa by mala mať Praha do konca budúceho roka monitorovací systém, ktorý má zamedziť rastúcemu počtu týchto migrantov. České ministerstvo vnútra považuje za potrebné zintenzívniť dialóg so slovenskou stranou o životných podmienkach rómskeho obyvateľstva predovšetkým v lokalitách východného Slovenska. Pri zhoršení životných podmienok týchto komunít totiž predpokladajú možnú masovú migráciu do ČR.