Brusel 19. novembra (TASR) Severoatlantická aliancia vyzvala dnes Slovensko, aby sa čo najskôr dohodlo na obsadení postu riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Celkovo ale vyjadrila s prípravami SR na členstvo v aliancii spokojnosť a ocenila ekonomické i armádne reformy.
Ako po rokovaní s predstaviteľmi členských štátov NATO v Bruseli informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok, v diskusii o ochrane utajovaných skutočností sa hovorilo aj o personálnych otázkach.
"Možno hovoriť o akomsi povzbudení alebo apeli, aby čo najskôr bola na Slovensku dosiahnutá politická dohoda o riaditeľovi NBÚ," povedal Korčok novinárom po rokovaní tzv. posilneného politického výboru na vyššej úrovni, ktorý sa zaoberal pripravenosťou SR na členstvo v aliancii.
V tomto kontexte sa hovorilo aj o novele zákona o ochrane utajovaných skutočností, pričom všetky zmeny aliancia podľa Korčoka ocenila. Vyzvala však, aby po schválení vo vláde našla novela politickú podporu aj v parlamente.
Podľa Korčoka nič, čo zaznelo v diskusii o ochrane utajovaných skutočností, "nemožno v žiadnom prípade interpretovať ako pochybnosti" aliancie. "Ale v každom prípade je tu veľmi silný dôraz na to, aby ten systém bol jednoducho funkčný," dodal štátny tajomník. Ani legislatíva ani personálne otázky podľa Korčoka nestačia, treba dať dôraz na sfunkčnenie systému ochrany utajovaných údajov. "Jednoznačne dominuje záujem aliancie pozrieť sa, ako v praxi bude fungovať tento systém na Slovensku."
Aliancia dnes podľa Korčoka "silne ocenila" ekonomické, sociálne i armádne reformy a účasť SR na mierových misiách v zahraničí a vyzvala na pokračovanie vo všetkých reformách a cieľoch.
"Je zreteľné, že NATO naďalej bude klásť voči pristupujúcim krajinám dôraz na pokračovanie vo všetkých plánoch a cieľoch, ktoré si dáva samotná krajina," uviedol Korčok s tým, že nejde o ciele, ktoré Slovensku stanovuje aliancia, ale ktoré sú dôležité pre SR z jej národného pohľadu.
Celkovým posolstvom z dnešného posledného rokovania v takomto formáte pred vstupom SR do NATO podľa Korčoka bolo, že krajina je na členstvo v aliancii pripravená. "Viaceré krajiny dnes použili výraz: Vitajte v aliancii, podľa mňa je to veľmi vážnym potvrdením, že Slovensko je pripravené. Sme si ale tiež vedomí nutnosti pokračovať, pretože to, čo robíme, nerobíme kvôli aliancii alebo EÚ, ale pre seba," dodal Korčok.
Alianciu dnes zároveň ubezpečil, že Slovensko sa bude aj po vstupe snažiť pracovať s verejnou mienkou, ktorá po výraznom poklese cez irackú krízu vystúpila v súčasnosti na 53 percent v prospech NATO.
Štátny tajomník ministerstva obrany Martin Fedor členské štáty aliancie informoval o reformách ozbrojených síl a definovaní ich tzv. cieľov, o ktorých rokovania práve vrcholia. Tieto ciele prakticky definujú príspevok SR do kolektívnej obrany NATO.
Podľa Fedora zo 72 navrhnutých cieľov Slovensko akceptuje plne 28 a čiastočne tiež 28 cieľov, bude zvažovať 10 a mieni neakceptovať šesť návrhov. Keďže ciele podliehajú utajeniu, nemohol ich špecifikovať. Alianciu tiež zaujímala profesionalizácia slovenskej armády, Fedor informoval, že zatiaľ naďalej platí termín koniec roka 2006.
Partnerov z NATO Fedor informoval aj o predpokladaných výdavkoch na obranu na budúci rok vo výške 2,02 percenta HDP. Otázky týkajúce sa jednotlivých zložiek tohto rozpočtu pre obranu podľa neho nezazneli.