Bratislava 19. novembra (TASR) - Návrh novely volebného zákona, ktorú dnes schválila vláda, podľa podpredsedu ĽS-HZDS Sergeja Kozlíka nespĺňa sľub vládnej koalície priblížiť poslanca občanovi.
My sme boli ochotní podporiť vládny návrh, ak by navrhoval zmiešaný alebo väčšinový volebný systém, povedal dnes pre TASR Kozlík. Novela podľa jeho slov neposúva veci dopredu, keďže "zostáva model, aký bol. Koalícia je vystrašená do istej miery z tohto systému," konštatoval na margo vládneho návrhu. Pripomenul, že zachovaním Slovenska ako jednomandátového obvodu bude poslanec naďalej veľmi vzdialený občanovi. Kozlík by prijal 150 volebných obvodov, z každého by sa dostal do parlamentu poslanec s najvyšším počtov získaných hlasov, teda princíp väčšinového volebného systému. Prijateľný je pre ĽS-HZDS aj zmiešaný volebný systém so 75 volebnými obvodmi. Druhú polovicu poslancov by občania volili súčasným pomerným systémom. Avizovanú novelu volebného zákona z dielne Smeru, ktorú chce strana Roberta Fica predložiť do parlamentu súbežne s vládnym návrhom, vníma Kozlík sčasti ako propagandu tejto opozičnej strany. "Druhá vec je reálna šanca na presadenie," dodal, pričom zdôraznil, že na jej prijatí by mala dohodnúť opozícia aj s koalíciou.
Poslanec KSS Samuel Zubo vládnemu návrhu vyčíta jeden volebný obvod. Komunisti skôr inklinujú k pôvodnému návrhu, ktorý Slovensko rozdeľoval na štyri volebné obvody. "Sme proti 8 volebným obvodom a sme proti jednému volebnému obvodu, pretože ani jeden návrh neukáže skutočné pozície jednotlivých politických strán," poznamenal. Štyri obvody sú podľa jeho slov optimálne. Osobne si myslí, že pre SR nie je výhodný zmiešaný alebo väčšinový volebný systém. V nich "zvyčajne vyhráva ten, kto má viac peňazí, kto si môže kúpiť masmédiá a prostredníctvom nich ovplyvňovať verejnú mienku. Vyvstáva otázka, či majú súťažiť programy strán alebo peniaze," dodal Zubo. O novele volebného zákona, ktorú do NR SR plánuje predložiť Smer, ešte KSS bude diskutovať.
Treba riešiť podstatu volebného systému, kde pomerný systém by mal čiastočne ustúpiť väčšinovému, konštatoval člen ĽÚ Ladislav Polka. Uprednostňuje zavedenie nemeckého variantu, pri ktorom sa časť parlamentu volí pomerným a časť väčšinovým systémom v jednomandátových volebných obvodoch. Obdobný by mal byť aj návrh Smeru. Ľudovci už pred časom predstavili vlastnú víziu dvojkomorového parlamentu. Fungovať by mohol s počtom 144 poslancov. V dolnej komore parlamentu, poslaneckej snemovni, ktorej zástupcov by občania volili terajším pomerným volebným systémov, by sedelo 96 poslancov. Za každý z ôsmich volebných obvodov, kopírujúcich kraje SR, by tak v parlamente bolo 12 poslancov. Väčšinovým systémom, ktorým by bola kreovaná horná komora parlamentu, by obyvatelia v každom volebnom obvode zvolili šiestich svojich zástupcov.