BRATISLAVA – Návrh ústavného zákona o konflikte záujmov dostal ďalší úder. Ústavnoprávny výbor odporučil, aby z neho vypadla povinnosť verejného funkcionára oznamovať aj majetkové pomery blízkych osôb, ktoré s ním žijú v domácnosti.
Predkladateľ návrhu zákona, minister spravodlivosti Daniel Lipšic považuje túto povinnosť za veľmi dôležitú, pretože „nie je nič ľahšie, ako previesť majetok na manžela, manželku alebo neplnoleté deti“.
Člen výboru Róbert Madej zo Smeru vysvetľoval, že výbor „akceptoval politické stanovisko“ poslaneckej komisie, ktorá sa mala usilovať o to, aby zákon prešiel v parlamente ústavnou väčšinou.
Šéf komisie Roman Vavrík (SDKÚ) považuje Lipšicove dôvody za „pomerne nezmyselné“. Vie si totiž predstaviť, že verejný funkcionár obíde zákon tak, že „neprepíše majetok na tých, čo s ním žijú v domácnosti, ale na iných príbuzných“.
Lipšic si uvedomuje, že majetok možno previesť aj na „sesternicu z druhého kolena“, no trvá na svojom. Možnosť, že by verejný funkcionár takto obchádzal zákon, je podľa neho menšia, „pretože takýto príbuzný je vzdialenejší“. Lipšic verí, že sa mu poslancov podarí presvedčiť, aby toto ustanovenie v zákone ponechali.
„Toto je dôležitý nástroj verejnej kontroly, no zákon na tom nepadá,“ mieni Vladimír Pirošík z mimovládnej Aliancie – Stop konfliktu záujmov.
Podstatné podľa Pirošíka je, aby zákon bol dôsledne vynútiteľný, čo najviac otvorený verejnosti a mal čo najširšiu pôsobnosť. „Keď sa tieto podpery podpília, hrozí, že zo zákona bude domček z karát,“ tvrdí.
Vavrík tvrdí, že komisia výrazne pritvrdila oproti Lipšicovmu návrhu, keď navrhla rozšírenie pôsobnosti zákona o šéfov verejnoprávnych médií, Sociálnej poisťovne, Všeobecnej zdravotnej poisťovne či členov Regulačnej rady. Ústavnoprávny výbor to však neodsúhlasil. No neodobril ani komisiou navrhované zmiernenie tzv. postzamestnaneckých obmedzení.
Parlament má o zákone hlasovať na decembrovej schôdzi.
Vavrík má s Lipšicovým návrhom na oznamovanie majetkových pomerov blízkeho ešte aj iný problém. Podľa neho sa totiž môže stať, že verejný funkcionár s blízkou osobou ľudsky nevychádza, napríklad s manželkou v rozvodovom konaní. Uplatniť ustanovenie „sa dá až vtedy, keď rodina koná v zhode, keď je usporiadaná“. To, že funkcionár pre rodinné problémy môže prísť o funkciu, podľa Vavríka hraničí nielen s ústavou, ale aj „so zdravým rozumom“.

Beata
Balogová
