Staré Hory 22. novembra (TASR) - Aktuálne pozorovania z pohoria Veľkej Fatry, Kremnických a Starohorských vrchov svedčia o tom, že v prírode to vyzerá akoby malo byť Juraja (24. apríla) a nie Kataríny (25. novembra). Nielen mimoriadne teplé počasie, kedy aj v noci sú teploty nad nulou, ale aj "nálada" v prírode nenapovedá vôbec tretej dekáde novembra.
Podľa pracovníka Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslava Sanigu v prírode akoby sa navracala jar. Svedčia o tom aj "pomýlené" jedince charakteristických zvestovateľov Vesny. Pri troche šťastia môže návštevník lesa natrafiť na rozkvitnutú jahodu, či snežienku. Teplé počasie zobudilo zo zimného spánku aj prvosienku holú (Primula auricula) v lokalite Ostré brdo v nadmorskej výške 1300 metrov. Pritom tento kvet zvyčajne zdobí skalné steny vždy až v máji. M. Saniga sa domnieva, že ak teplé počasie pretrvá niekoľko dní, možno očakávať zakvitnutie aj iných jarných kvetín, ako sú poniklece, prvosienky, či podbele, ale aj kríky lykovca, liesky, orgovánu a ríbezlí.
Dojem jarnej atmosféry vyvoláva aj pospevovanie rodinky sýkoriek, ale občas náladovo zanôti i kôrovník dlhoprstý, brhlík lesný, či hýľ lesný. Počas teplých nocí dávajú o sebe vedieť hlasitým húkaním aj sovy. Zo svojich zimných skrýš vyliezli ešte na potulky po lesných zátišiach aj najväčšie slovenské mloky salamandry škvrnité.
Priaznivé poveternostné pomery vo vysokých horských polohách využíva aj vzácny murárik červenokrídly. Dva jedince tohto podivuhodného operenca, ktorý sa počas zimných mesiacov obyčajne sťahuje do nižších polôh, bolo možné pozorovať v hniezdnych lokalitách vo Veľkej Fatre v nadmorskej výške nad 1500 metrov. Využívajú na túto ročnú dobu neobyčajne vysokú aktivitu hmyzu a pavúkov, ktoré tvoria podstatnú časť murárikovej poživne.